https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NFZ zapłaci za każdego chorego, który pojawi się w gabinecie lekarza specjalisty! 1 lipca rozpoczął się też „Program Profilaktyka 40 PLUS"

Marek Długopolski
Opracowanie:
Zniesienie limitów u diabetologów, kardiologów, gastrologów... to kolejne już rozwiązanie, które ma ułatwić pacjentom korzystanie z potrzebnej opieki medycznej
Zniesienie limitów u diabetologów, kardiologów, gastrologów... to kolejne już rozwiązanie, które ma ułatwić pacjentom korzystanie z potrzebnej opieki medycznej 123rf
O ponad 20 tysięcy osób skróciła się lista Małopolan oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy po zniesieniu limitów finansowania tego rodzaju zabiegów. Od 1 lipca takie ograniczenia nie obowiązują już również w przypadku wizyt w poradniach specjalistycznych.

Limity finansowania były dotychczas jedną z podstawowych barier utrudniających pacjentom dostęp do przychodni specjalistów. Od 1 lipca przestały one obowiązywać. Zmiana oznacza, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdego chorego, który pojawi się w gabinecie lekarza specjalisty.

Zniesienie limitów u diabetologów, kardiologów czy gastrologów to kolejne już rozwiązanie, które ma ułatwić pacjentom korzystanie z potrzebnej opieki medycznej. Wcześniej ograniczenia w finansowaniu przestały obowiązywać w przypadku małych chorych, przyjmowanych w szpitalach i poradniach oraz dorosłych zgłaszających się na pierwszą wizytę u endokrynologów, kardiologów, neurologów i ortopedów.

Od kwietnia 2019 r. Narodowy Fundusz Zdrowia bez limitów płaci również za badania diagnostyczne tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym, zabiegi endoprotezoplastyki stawów kolanowych i biodrowych oraz operacje usunięcia zaćmy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, liczba Małopolan oczekujących na te ostatnie skróciła się o ponad 20 tys. osób.

Obecnie na pilną pomoc okulisty pacjent z zaćmą w naszym regionie czeka średnio 34 dni - o 75 dni krócej niż w kwietniu 2019 r., a w wielu regionalnych placówkach taki zabieg może wykonać niemal „od ręki”. Chorzy ze skierowaniem stabilnym trafiają na salę operacyjną średnio o blisko 9 miesięcy szybciej niż przed dwoma laty, gdy limity jeszcze obowiązywały.

Na wizytę ze skierowaniem

- Od lipca już wszyscy specjaliści - poza psychiatrami i rehabilitantami - mogą udzielać porad bez ograniczeń i obaw o finansowanie. Limity przestały obowiązywać także w przypadku porad zachowawczych zabiegowych i badań diagnostycznych np. kolonoskopii czy gastroskopii - wskazuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. Na pokrycie kosztów nielimitowanych wizyt w poradniach specjalistów zabezpieczono środki w budżecie NFZ.

Same zasady przyjęć pacjentów w poradniach specjalistycznych pozostają bez zmian. W przypadku pierwszej wizyty konieczne jest skierowanie. Nie jest ono wymagane, kiedy chory potrzebuje pomocy ginekologa i położnika, dentysty, onkologa, wenerologa czy psychiatry.

Badamy się! - Program Profilaktyka 40 PLUS

NFZ zapłaci za każdego chorego, który pojawi się w gabinecie lekarza specjalisty! 1 lipca rozpoczął się też „Program Profilaktyka 40 PLUS

1 lipca wraz z nielimitowanymi poradami u specjalistów ruszył również „Program Profilaktyka 40 PLUS”. Dzięki niemu każdy Polak po 40 roku życia może bezpłatnie wykonać pakiet badań diagnostycznych, dobranych do stanu zdrowia i czynników ryzyka, na jakie jest narażony.

Wystarczy wypełnić ankietę dostępną w Internetowym Koncie Pacjenta lub skontaktować się z infolinią Domowej Opieki Medycznej (nr tel. 22 735 39 53), poczekać na wygenerowanie e-skierowania i zgłosić się na badania do jednej z placówek, które biorą udział w programie. Ich lista jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl

O „Profilaktyce 40 PLUS” będziemy mówić podczas specjalnego pikniku profilaktycznego Małopolskiego NFZ. W sobotę 24 lipca w godz. 12-18 na parkingu przy Tężni Solankowej Kopalni Soli „Wieliczka” (Wieliczka, ul. Dembowskiego 22) eksperci opowiedzą o szczegółach programu i pomogą wypełnić ankietę. W trakcie pikniku wykonasz również proste badania diagnostyczne, przeanalizujesz skład ciała i skonsultujesz swoje nawyki żywieniowe z dietetykiem.

Więcej informacji na stronie: Badaj się i bądź zdrów!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
Uważam, że wśród specjalistów, do których nie powinno być wymagane skierowanie na pierwszą wizytę powinien się znaleźć także okulista i chirurg (ten ostatni tym bardziej, że zwykle są to przypadki urazowe) jak również dermatolog. Mniej biurokracji. Trudno, by np. ze zwichniętą kostką musiało się iść najpierw do lekarza POZ po skierowanie, by trafić do chirurga, zamiast od razu do właściwego lekarza (chirurga), a w przypadku problemów ze wzrokiem - od razu do okulisty. Wtedy by były mniejszej kolejki do lekarzy POZ, gdyż wielu pacjentów idzie tylko po ... skierowanie do specjalisty.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska