Limity finansowania były dotychczas jedną z podstawowych barier utrudniających pacjentom dostęp do przychodni specjalistów. Od 1 lipca przestały one obowiązywać. Zmiana oznacza, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdego chorego, który pojawi się w gabinecie lekarza specjalisty.
Zniesienie limitów u diabetologów, kardiologów czy gastrologów to kolejne już rozwiązanie, które ma ułatwić pacjentom korzystanie z potrzebnej opieki medycznej. Wcześniej ograniczenia w finansowaniu przestały obowiązywać w przypadku małych chorych, przyjmowanych w szpitalach i poradniach oraz dorosłych zgłaszających się na pierwszą wizytę u endokrynologów, kardiologów, neurologów i ortopedów.
Od kwietnia 2019 r. Narodowy Fundusz Zdrowia bez limitów płaci również za badania diagnostyczne tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym, zabiegi endoprotezoplastyki stawów kolanowych i biodrowych oraz operacje usunięcia zaćmy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, liczba Małopolan oczekujących na te ostatnie skróciła się o ponad 20 tys. osób.
Obecnie na pilną pomoc okulisty pacjent z zaćmą w naszym regionie czeka średnio 34 dni - o 75 dni krócej niż w kwietniu 2019 r., a w wielu regionalnych placówkach taki zabieg może wykonać niemal „od ręki”. Chorzy ze skierowaniem stabilnym trafiają na salę operacyjną średnio o blisko 9 miesięcy szybciej niż przed dwoma laty, gdy limity jeszcze obowiązywały.
Na wizytę ze skierowaniem
- Od lipca już wszyscy specjaliści - poza psychiatrami i rehabilitantami - mogą udzielać porad bez ograniczeń i obaw o finansowanie. Limity przestały obowiązywać także w przypadku porad zachowawczych zabiegowych i badań diagnostycznych np. kolonoskopii czy gastroskopii - wskazuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. Na pokrycie kosztów nielimitowanych wizyt w poradniach specjalistów zabezpieczono środki w budżecie NFZ.
Same zasady przyjęć pacjentów w poradniach specjalistycznych pozostają bez zmian. W przypadku pierwszej wizyty konieczne jest skierowanie. Nie jest ono wymagane, kiedy chory potrzebuje pomocy ginekologa i położnika, dentysty, onkologa, wenerologa czy psychiatry.
Badamy się! - Program Profilaktyka 40 PLUS

1 lipca wraz z nielimitowanymi poradami u specjalistów ruszył również „Program Profilaktyka 40 PLUS”. Dzięki niemu każdy Polak po 40 roku życia może bezpłatnie wykonać pakiet badań diagnostycznych, dobranych do stanu zdrowia i czynników ryzyka, na jakie jest narażony.
Wystarczy wypełnić ankietę dostępną w Internetowym Koncie Pacjenta lub skontaktować się z infolinią Domowej Opieki Medycznej (nr tel. 22 735 39 53), poczekać na wygenerowanie e-skierowania i zgłosić się na badania do jednej z placówek, które biorą udział w programie. Ich lista jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl
O „Profilaktyce 40 PLUS” będziemy mówić podczas specjalnego pikniku profilaktycznego Małopolskiego NFZ. W sobotę 24 lipca w godz. 12-18 na parkingu przy Tężni Solankowej Kopalni Soli „Wieliczka” (Wieliczka, ul. Dembowskiego 22) eksperci opowiedzą o szczegółach programu i pomogą wypełnić ankietę. W trakcie pikniku wykonasz również proste badania diagnostyczne, przeanalizujesz skład ciała i skonsultujesz swoje nawyki żywieniowe z dietetykiem.
Więcej informacji na stronie: Badaj się i bądź zdrów!
