
Rolnictwo
Dlaczego nie?
- Rolnictwo to mało przyszłościowy kierunek z uwagi na to, że w rolnictwie coraz więcej procesów jest zautomatyzowanych oraz istotnie zmienia się kultura rolna. To wiąże się też z tym, że jest coraz mniejsze zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie - mówi Joanna Wieprow, ekspert z zakresu ekonomii i finansów z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. – Coraz częściej można spotkać się z zapotrzebowaniem na takich specjalistów jak hodowca owadów czy pielęgniarz drzew.
Alternatywa: ekologia, arborystyka

Europeistyka
Dlaczego nie?
- Kolejny ogólny kierunek, wciąż dość popularny. Można potraktować go jako pewną podstawę, zdobycie wiedzy ogólnej, a następnie kontynuować naukę, np. na poziomie studiów podyplomowych i pozyskać wiedzę i umiejętności z zakresu pozyskiwania dotacji ze środków UE - mówi Joanna Wieprow, ekspert z zakresu ekonomii i finansów z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Alternatywa: fundusze europejskie, zarządzanie projektami unijnymi

Bibliotekoznawstwo
Dlaczego nie?
- Bibliotekoznawstwo, odpowiednio zmodyfikowane, mogłoby być przyszłościowym kierunkiem studiów. O ile oczywiście uwzględniałoby naukę pozyskiwania danych i analizy big data. W tradycyjnej formie nie jest przyszłościowe, zwłaszcza że biblioteki odwiedza coraz mniej osób - mówi Joanna Wieprow, ekspert z zakresu ekonomii i finansów z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. – Jest to wynikiem zachodzących zmian technologicznych, czytelnictwo przybiera inną formę. Korzystamy z różnych aplikacji oferujących e-booki czy audiobooki.
Alternatywa: kulturoznawstwo, komunikacja wizerunkowa, cyfryzacja i zarządzanie danymi

Ekonomia
Dlaczego nie?
- Ekonomia, jako ogólny, teoretyczny kierunek, nie jest obecnie najlepszym wyborem. Zdecydowanie lepiej rozpocząć naukę na takich kierunkach jak Finanse i Rachunkowość, Zarządzanie, Logistyka, wybierając specjalizacje na przykład z zakresu zarządzania finansami w przedsiębiorstwie czy grafikę komputerową w reklamie - mówi Joanna Wieprow, ekspert z zakresu ekonomii i finansów z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Alternatywa: finanse i rachunkowość, zarządzanie, logistyka