Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie jest prawdą, że bogactwo wyklucza Pana Boga z życia

Grażyna Starzak
Zdaniem rzecznika episkopatu Kościół coraz lepiej radzi sobie z reagowaniem na patologie obecne pośród polskich duchownych
Zdaniem rzecznika episkopatu Kościół coraz lepiej radzi sobie z reagowaniem na patologie obecne pośród polskich duchownych Michał Dyjuk
Z badań amerykańskiego instytutu Pew Research Center wynika, że Polska, której 87 proc. mieszkańców przyznaje się do katolicyzmu, wciąż pozostaje najbardziej katolickim państwem Europy.

42-letni ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, uważa, że to jeden z dowodów, iż Kościół katolicki w naszym kraju jest w dobrej kondycji. Ksiądz rzecznik podkreśla, że jeśli porównamy dane statystyczne dotyczące praktyk religijnych Polaków, to są one „mniej więcej takie same na przestrzeni ostatnich 10 lat”.

- Trzeba jednak zauważyć, że według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w 2016 r. zmniejszyła się liczba osób uczestniczących w coniedzielnych mszach świętych o ok. 3 proc. Wzrosła jednak liczba wiernych, przystępujących do komunii św. Statystyki za 2017 r. zostaną podane na początku stycznia - informuje. W opinii księdza rzecznika w Polsce nie sprawdza się więc teza, że im bogatsze społeczeństwo, tym mniej religijne. - Oczywiście sekularyzacja albo inaczej wykluczanie Pana Boga z życia, jest u nas widoczne. Jednak są takie diecezje jak np. tarnowska czy rzeszowska, gdzie ponad 60 proc. katolików uczestniczy co niedzielę we mszy świętej. Wysoki procent jest również w archidiecezji krakowskiej, gdzie ponad 48 proc. bierze udział w niedzielnej Eucharystii.

Zobaczcie, które grupy zawodowe przyznały się do nadużywania alkoholu i jaki to odsetek. Dane pochodzące z "Diagnozy społecznej"

Przedstawiciele tych zawodów piją najwięcej alkoholu. Lista ...

Badania cytowanego wyżej amerykańskiego instytutu wskazują jednocześnie, że w Polsce w ostatnich latach najszybciej w Europie rośnie odsetek młodzieży, która w ogóle nie chodzi do kościoła. Ks. Rytel-Andrianik ma jednak nadzieję na to, że będzie lepiej. Cytuje też wyniki badań przeprowadzonych przez międzynarodowy portal Aleteia, z których wynika, że w Europie najbardziej religijna młodzież jest właśnie w Polsce i we Włoszech.

Na wizerunku Kościoła katolickiego w tym roku mocno zaciążyły opisywane szeroko w mediach przypadki pedofilii wśród księży. Ten temat był omawiany przez polskich hierarchów. Biskupi ogłosili wspólne stanowisko w tej kwestii podczas 381. zebrania plenarnego, które miało miejsce 19 listopada na Jasnej Górze. - Ustalono, że do końca listopada br. poszczególne diecezje prześlą do episkopatu dane statystyczne. Będą one później opracowywane wspólnie przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Centrum Ochrony Dziecka, które działa przy Akademii Ignatianum w Krakowie - wyjaśnia rzecznik.

Zgodnie z zapowiedziami, dane te powinny zostać opracowane w pierwszej połowie 2019 r. Ks. Rytel-Andrianik zachęca też do przeanalizowania wspomnianego wyżej „stanowiska” biskupów. Przypomina, że hierarchowie przeprosili tam Boga i ludzi za grzech oraz przestępstwa względem osób małoletnich i zadeklarowali „zdecydowaną wolę oczyszczenia się”. - To nie są tylko deklaracje. Mogę tu podać niedawny przykład biskupa jednej z diecezji, który, gdy tylko otrzymał wiarygodne informacje, iż jeden z proboszczów dopuścił się tego przestępstwa, natychmiast odsunął go od pracy duszpasterskiej. Od momentu zgłoszenia biskupowi do faktycznego odsunięcia duchownego minęły zaledwie cztery godziny - informuje ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik episkopatu, podsumowując mijający rok, zaznacza, że pokazał on jedność Kościoła z narodem. - Znalazło to odbicie w świętowaniu 100-lecia odzyskania niepodległości. 11 listopada około 10 mln Polaków modliło się w intencji ojczyzny w swoich kościołach. To był bardzo patriotyczny rok - podsumowuje i dodaje, że przyszły będzie równie ważny. - To m.in. Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Polska młodzież będzie najliczniejszą grupą, która pojedzie tam z Europy - mówi ksiądz. Z kolei w marcu katolicy w naszym kraju będą świętować 100-lecie episkopatu, 100-lecie nawiązania kontaktów między Polską a Stolicą Apostolską, 100-lecie Ordynariatu Wojska Polskiego oraz 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki do ojczyzny św. Jana Pawła II.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Nowe prawa na porodówkach. Mamy mogą być zaskoczone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Nie jest prawdą, że bogactwo wyklucza Pana Boga z życia - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska