https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma już radia KRK FM. Nowy właściciel zwolnił nagle ekipę lokalnej rozgłośni

Maria Mazurek
fot. Facebook.com, KRK FM
Grupa Agora (wydawca Gazety Wyborczej), która kupiła na wiosnę rozgłośnię, zamknęła interes i zwolniła ludzi. Na tę częstotliwość wprowadziła teraz Radio Pogoda dla seniorów

"Za 11 minut KRK zamieni się w inne radio. Spotykamy się z całą ekipą, bo wszyscy jej członkowie będą chcieli teraz się pożegnać" - takich słów słuchacze lokalnej rozgłośni nie spodziewali się usłyszeć. Nawet jej pracownicy jeszcze 20 minut wcześniej nie mieli pojęcia, że to ostatni dzień ich pracy.

W piątek radio KRK, stworzone niespełna dwa lata temu przez garstkę ambitnych dziennikarzy, którzy chcieli stworzyć liczącą się, lokalną rozgłośnię, przestało istnieć.


To miała być alternatywa

Radio KRK.fm zadebiutowało w listopadzie 2013 na dawnych falach Radia Alfa (102,4 fm). Rozgłośnia należała do spółki BDM Media powiązanej z rodziną Jacka Majchrowskiego, ale w praktyce tworzył ją zespół młodych krakowskich dziennikarzy, z których część była wcześniej związana z radiem RMF.

Grzegorz Nowosielski, do kwietnia tego roku redaktor naczelny rozgłośni, wspomina, że to był "zespół niezwykłych pasjonatów radia". - Chcieliśmy zrobić alternatywę dla sieciówek, radio w pełni lokalne, z muzyką nieco odbiegającą od głównego nurtu - opowiada.

Również założenia biznesowe były stosunkowo ambitne. Nowosielski przyznaje, że marzył o słuchalności na poziomie trzech procent (to więcej niż ma w Krakowie Radio Maryja). Udało się osiągnąć o połowę mniejszą. Za małą. Na początku tego roku zaczęły się rozmowy o cięciach. - Odszedłem, uznając, że lepiej, bym zrobił to ja niż któryś z etatowych pracowników - twierdzi Nowosielski.

Dosłownie kilka dni później radio KRK (a właściwie - całą spółkę BDM wraz z koncesją na prowadzenia radia) kupiła Agora, wydawca m.in. Gazety Wyborczej.

20 minut na pożegnanie

Dziennikarze stacji przyznają, że nie łudzili się, że Agora będzie dalej prowadzić KRK. Od początku domyślali się, że w transakcji Agorze chodziło o samą częstotliwość (procedura ubiegania się o nową "falę" jest skomplikowana i kosztowna).
- Spodziewaliśmy się zwolnień, ale nie w tym tempie i nie w tym stylu- opowiada Piotr Trzciński, jeden z dziennikarzy rozgłośni. W piątek wszyscy rozpoczęli normalny dzień pracy, przygotowywali audycje informacyjne i serwisy.

O 13.30 zostali wezwani na zebranie. Wtedy otrzymali wypowiedzenia i usłyszeli, że punktualnie o 14 częstotliwość zajmuje Radio Pogoda.

- Mieliśmy 20 minut, by pożegnać się ze słuchaczami. Gdybyśmy wiedzieli choć dwa dni wcześniej, przygotowalibyśmy z tej okazji jakiś program - rzuca Trzciński. Zwolnionych zostało kilkanaście osób.

Lokalne zniknięcia

Wczoraj nie mogliśmy skontaktować się z rzecznikiem grupy Agora. W komunikacie prasowym czytamy, że Radio Pogoda nadające teraz na częstotliwości 102,4 adresowane jest do starszych odbiorców (muzyka z lat 40., 50., 60., audycje ze wspomnieniami itd.) Taki też jest podobno ich profil reklamowy - mają liczyć na wpływy z firm farmaceutycznych.

Dwa lata temu z eteru zniknęło inne krakowskie radio - akademicka Radiofonia. Dlaczego lokalne rozgłośnie padają? - Dziś stacje, by osiągnąć sukces, muszą być adresowane do bardzo konkretnego słuchacza. A ja słuchając KRK miałem wrażenie, że sami nie do końca wiedzą, jaki jest ich target, czyli grupa docelowa - zwraca uwagę medioznawca, prof. Zbigniew Bajka. - To była grupa indywidualistów, świetnych wprawdzie, ale każdy sobie rzepkę skrobał, a całość była mało spójna. Dodatkowo zabrakło autopromocji - radio prawie w ogóle nie było rozreklamowane - dodaje.

Komentarze 51

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Helena
Wreszcie wspaniałe radio! Mam 50 lat czuję się młodo ale z ukojeniem słucham polskiej muzyki teraz Anna German. W dobie dzisiejszej w TV i dużych stacjach radiowych bandytyzm polityczny, napady i rugi wszędzie - wiecie o co chodzi - a tu Muzyka
Dziękuję Radio Pogoda
r
rex
no wreście coś do słuchania dla seniorów a nie medialna sieczka gdzie stary słuchaćz nie nadąża ze zrozumieniem treści''''
K
Kicker
Dalej finansujcie mafie spod szyldu agory, czytajcie wydawane przez nich szmatławce...
J3BAĆ agore i ich odgórnie sterowaną wybiórczą.
Dalej czekacie na gotowce podsuwane pod nos czy też zaczniecie kurvva w końcu samodzielnie myśleć !?
f
fan
Masakra! Jako jedyne Radio które poruszało problemy życia i żyjących w Krakowie, ze świetną muzyką (nie playlistą 10ciu kawałków które lecą non-stop) zostało zlikwidowane! Mam nadzieję ekipo KRK, że się nie poddacie i stworzycie niezależne radio na nowo! CZEKAMY!
s
słuchacz
Nie wiem na czym polegała alternatywność KRK. Kilka podejść do słuchania kończyły się zmianą stacji po absurdalnych przeskokach stylistycznych. Nie wiem dla kogo to miała być stacja.
To problem większości polskich stacji radiowych, nadawanie mydła i powidła lub "złotych" przebojów (ile można!!!) z play listą mieszczącą się na bilecie autobusowym. Alternatywność sprowadza się często do nadawania rapu, litości...
w
wojo
ekipa krk...zagrajcie dla nas jeszcze...pod innym szyldem? ja czekam..: )
w
wojo
krk...coś pięknego....jestem w SZOKUUU...jak można zabierać prawdziwym słuchaczom coś tak alternatywnego, na koszt pospolitej komercji i zupełnej niszy...w.r.
B
Bartek
W piatek mialem wolne, a w pon. sie zdziwilem ze na Krk jakies smęty lecą. Na poczatku myslalem ze jakas audycja czy cos, ale po dluzezej chwili zorientowalem sie ze nie leci to czego chce sluchac. Teraz wchodze w internety i czytam takie smutne wiadomosci:/. Tak jak inni sluchacze Krk mam nadzieje ze ekipa Krk wyjdzie z tej opresji obronna reka i ze jeszcze Was uslyszymy!
k
krakus
Szkoda, radio KRK było naprawdę świetną alternatywą dla całego szajsu typu RMF, ZET itp
r
riv
jak tylko znajdę jakaś stację z sensowną muzyką do słuchania, to albo ją likwidują, albo zatrudniają Wojewódzkiego :/
e
emes
Na prawdę nie słyszałeś/łaś jak likwidowali Radiofonię? Działająca jako rozgłośnia całkowicie studencka była finansowana przez krakowskie uczelnie. Jednak w pewnym momencie uczelnie stwierdziły, że im się to nie opłaca i zdecydowały przestać finansować Radiofonię. Wtedy, w zasadzie w bardzo podobny sposób jak w przypadku KRK, wkroczył komercyjny gigant z kasą - w tym wypadku była to spółka właściciel wszystkich RMF-ów. Wykupili wypromowaną już nazwę i częstotliwość. Ludzi, twórców tego radia potraktowano przedmiotowo i także zwolniono, wszystko to było bardzo brzydkie i nieprzyjemne, poniżej jakichkolwiek standardów. 'Prawdziwą' Radiofonię możesz teraz znaleźć w internecie, mają też swój fanpage na FB, aktualnie działają tylko jako rozgłośnia internetowa. Potwierdzenie moich słów znajdziesz w internetach albo słuchając reklam 'nowej' Radiofonii - są identyczne jak te emitowane w RMF FM :-/
j
ja
skoro sprzedaliście, to macie hajs na jeszcze lepszą radiostację niż była dotąd. Powodzenia.
w
wilson
nie zapomnę programu z muzeum inzynierii miejskiej... Swoją drogą nie dojechałem jawką bo padła po drodze ;)Ale do rzeczy ...

Panowie, nosy do góry, spiąć poślady i podnieście się silniejsi! Czekamy i niechaj pasja da Wam sił.
Dość fast foodów radiowych! Obraliście dobry kurs ...
m
magnetofon
Bardzo przyjemnie się słuchało KRK, może nie wszystkie audycje były górnych lotów, ale ogólnie to radio na plus. Szkoda, dużo dobrych kawałków sobie przypomniałem dzięki Krk fm
a
abc
agoro...Kraków wam tego nie zapomni! :(
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska