https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Barbara Nawratowicz spoczęła na Cmentarzu Rakowickim. Piwnica Pod Baranami żegna swoją pierwszą wielką gwiazdę

Anna Piątkowska
Barbara Nawratowicz spoczęła na Cmentarzu Rakowickim
Barbara Nawratowicz spoczęła na Cmentarzu Rakowickim Wojciech Matusik
Współzałożycielka Piwnicy Pod Baranami i jej pierwsza wielka gwiazda, aktorka i korespondentka Radia Wolna Europa w Monachium Barbara Nawratowicz spoczęła w środę, 16 października na Cmentarzu Rakowickim. Legenda krakowskiego świata artystycznego zmarła 10 maja w Szwajcarii w wieku 91 lat. "Żegnaj Markizo" pożegnali Barbarę Nawratowicz artyści Piwnicy Pod Baranami.

Nazwisko Barbary Nawratowicz związane jest z początkami Piwnicy Pod Baranami, którą współtworzyła. Występowała na piwnicznej scenie w latach 1956–1965, będąc jej pierwszą gwiazdą.

Gwiazda Piwnicy Pod Baranami

Ukończyła prawo, a jej artystyczna kariera zaczęła się przypadkiem. Na początku lat 50. w kolejce po kartki do studenckiej stołówki poznała się z Piotrem Skrzyneckim, wówczas studentem historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z Piwnicą pod Baranami była związana od jej początków, czyli mniej więcej połowy lat pięćdziesiątych. W kabarecie występowała na scenie, tworząc m.in. kreacje Okrutnej Markizy, Buduarowej Kokoty, Królowej Duńskiej i Holenderskiej Striptizerki.

W Piwnicy pod Baranami poznała Wiesława Dymnego, z którym przez siedem lat tworzyła związek. Burzliwy związek nie przetrwał próby czasu, podobnie jak pierwsze małżeństwo Barbary Nawratowicz. Z drugim mężem Davidem Stuartem była związana do jego śmierci.

Była także współzałożycielką kabaretu „Remiza” w Klubie Pod Jaszczurami.

Jako aktorka występowała na deskach teatru, m.in. w Teatrze Lalki i Aktora „Groteska” w Krakowie (1957–1958) oraz Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Radomiu (1958–1959).

Barbara Nawratowicz była wieloletnią dziennikarką RWE
W latach 1965–1994 była autorką audycji i korespondentką Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Pierwsze radiowe szlify Barbara Nawratowicz zdobywała jeszcze w trakcie studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie prowadziła audycję w Programie III Polskiego Radia.

Przez wiele lat odmawiano jej wydania paszportu. Kiedy udało jej się już w 1965 roku wyjechać, pozostała na emigracji, najpierw w Danii, potem w Australii. Tam związała się z Radiem Wolna Europa.

W 1999 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej "za wybitne zasługi w propagowaniu polskiej kultury". W 2017 roku otrzymała z kolei Odznakę "Honoris Gratia" "w uznaniu dla Krakowa i jego mieszkańców".

W kwietniu 2015 powróciła na stałe do Krakowa. Zmarła 10 maja 2024 w Szwajcarii. ""Odeszła, tak jak żyła - na własnych warunkach" - pożegnali aktorkę artyści Piwnicy Pod Baranami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska