Teraz muzeum funkcjonuje przy ul. Nowotarskiego 9/4 (1 piętro) w Krynicy-Zdroju. Obecnie jest czynne przez cały tydzień w godzinach od 10 do 18. Wstęp na wystawę kosztuje 20 zł (bilet ulgowy) i 25 zł (normalny). Można w nim podziwiać m.in. scenek rodzajowych, w których głównymi bohaterami są oczywiście krasnale.
- Niektórzy sądeczanie nie wiedzieli o naszym istnieniu, wierzymy w to, że w Krynicy, także dzięki turystom, to zainteresowanie będzie większe. Zresztą mieszkańcy Nowego Sącza lubią wyjechać poza miasto, odwiedzić ciekawy region, miejsce i być może zechcą nas odwiedzić – mówi nam Mariusz Kędzierski.
Jak dodaje, chciałby po prostu dzielić się swoją pasją z innymi.
- Jestem koneserem i nie kryję się z tym. Nasze muzeum to na pewno coś innego. Posiadam jeden z największych zbiorów krasnali na świecie, ponad 3 tys. sztuk. W muzeum prezentuję część moich zbiorów, ale na pewno niezwykle ciekawych. Można u nas odpocząć przy muzyce klasycznej i szumie wody, serdecznie zapraszamy! - zachęca nasz rozmówca.
Krasnale zbiera właściwie od dziecka. Zaczynał od krasnoludków i różnego rodzaju antyków. Z biegiem czasu miał ich już tak wiele, że pojawił się pomysł, by po prostu pokazać je szerszemu gronu odbiorców.
Jak już informowaliśmy na naszych łamach, w zbiorach znaleźć można niezwykle rzadkie i niespotykane już dziś terakotowe postaci krasnali pochodzące jeszcze z XIX wieku oraz pierwszej połowy XX wieku. Ważnym elementem nowego muzeum jest ekspozycja polskiej bajki. W muzeum można zobaczyć też krasnala zakupionego od samego... George'a Harrisona, jednego z muzyków zespołu The Beatles, który podobnie jak jego ojciec był zafascynowany kolekcjonowaniem tego rodzaju figur – omawiany krasnal wraz z kilkoma innymi znajduje się na okładce płyty „All things must pass”.
- Można u nas zobaczyć naprawdę niezwykłe eksponaty, przekonać się, że krasnale nie są wcale takie obciachowe, jak często kojarzmy je jeszcze z lat 90-tych. Możemy tutaj spotkać zupełnie inne krasnale, pomimo że poniekąd są to te ogrodowe, ale bardziej takie, które były na salonach i pochodzą z XIX wieku – mówiła nam wcześniej córka Państwa Kędzierskich, Magdalena.
- Oto piękne i nietypowe pojazdy Kordiana, gwiazdy disco polo spod Nowego Sącza
- Sławomir i Kajra tak wyglądali zanim zyskali sławę
- Co hodują sądeczanie? Pytony, boa, pająki. Piękne i niebezpieczne zwierzęta
- Niektóre mają mroczną historię. Te budynki mają nawet po 100 lat i nadal zachwycają
- 18-letnia Martyna pokazała wielką formę w Hiszpanii! Ma srebro MŚ w bikini fitness
- Ma niezwykły talent. Emilia Dubiel ze Starego Sącza znów mistrzynią!
Bądź na bieżąco i obserwuj
