
Błędy podczas pisania maili
W tym e-mailu można znaleźć przynajmniej pięć błędów. Zauważasz je? Przewiń na kolejną stronę i sprawdź najczęściej popełniane błędy podczas pisania wiadomości >>

Nie pisz „Witam” na początku e-maila
Językoznawcy wciąż podkreślają, że nie powinno się rozpoczynać wiadomości od słowa "Witam". Dlaczego? Bo wita gospodarz, czyli osoba, która zaprasza do swojego domu. Inni wyjaśniają tę zasadę, tłumacząc „witam” na angielskie „welcome”. Nikt raczej nie użyje tego słowa, pisząc maila po angielsku.
Jakie są więc alternatywy? Jeśli e-mail jest oficjalny możemy użyć zwrotów: Szanowni Państwo, Szanowna Pani, Szanowny Panie, jeśli mniej oficjalny, zdecydujmy się na formę: Dzień dobry. W momencie, gdy wymieniamy kilka wiadomości z jedną osobą i znamy się z nią lepiej, możemy zacząć, np. Pani Anno.

Po powitaniu zaczynamy od małej czy wielkiej litery?
Interpunkcja wciąż sprawia wielu Polakom problemy. Czy po powitaniu, powinniśmy stawiać przecinek? Możemy, ale nie musimy. Jeśli jednak się na niego zdecydujemy, pamiętajmy, że kolejne słowo (w tym przypadku "jestem" musimy zacząć od małej litery). Poprawną formą będzie także zakończenie powitania wykrzyknikiem (np. Szanowni Państwo!), wówczas jednak kolejne zdanie rozpoczniemy od wielkiej litery.

Nie piszmy „Pozdrawiam” na końcu e-maila
Słownik wyrazów trudnych i kłopotliwych podaje, że nie powinniśmy kończyć e-maila słowem „Pozdrawiam”, gdy kierujemy wiadomość do nieznanego odbiorcy. Zgodnie z zaleceniami należy w takiej sytuacji odpowiednio „obudować” to słowo (np. Przesyłam pozdrowienia, Pozdrawiam serdecznie itd.) lub użyć innych zwrotów (Z poważaniem, Łączę wyrazy szacunku).