Legenda Solidarności spocznie na cmentarzu przy Francuskiej w Katowicach
Na 23 grudnia wyznaczono datę pogrzebu zmarłego w poniedziałek, 20 grudnia Andrzeja Rozpłochowskiego. Uroczystości pogrzebowe legendy Solidarności zaplanowano na godzinę 12:00 w kościele Mariackim w Katowicach.
Po mszy pogrzebowej, Rozpłochowski spocznie na cmentarzu przy ul. Francuskiej. Udział w pogrzebie antykomunistycznego działacza zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Andrzej Rozpłochowski zmarł w wieku 71 lat. Opozycjonista z czasów PRL od dłuższego czasu walczył o życie w szpitalu MSWiA w Katowicach, do którego trafił w wyniku zakażenia koronawirusa. Stan Rozpłochowskiego określano jako ciężki.
Zobacz także
- Andrzej jest pod aparaturą, płuca w ok. 80 proc. nie działają - mówił nam Przemysław Miśkiewicz, przyjaciel Rozpłochowskiego, podkreślając, że ten nie zdecydował się zaszczepić przeciwko COVID-19. Niedługo później stan legendy "S" pogorszył się. Rozpłochowski trafił na oddział intensywnej terapii.
Śmierć Andrzeja Rozpłochowskiego przyjęto z ogromnym żalem. Zmarłego jako człowieka dzielnego i prawego określił szef rządu, Mateusz Morawiecki, który przyznał, że wiadomość o śmierci Rozpłochowskiego była jedną z tych najtrudniejszych do odebrania.
- Bez niego trudno sobie wyobrazić Solidarność na Śląsku. Bez niego trudno też wyobrazić sobie Solidarność w ogóle. Dzielny, prawy człowiek, który miał istotny wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości - napisał o zmarłym w swoich mediach społecznościowych premier Morawiecki.
Rozpłochowskiego jako niezłomnego jeszcze za życia określił prezes IPN dr Karol Nawrocki, wręczając działaczowi nagrodę Człowieka Roku "Tygodnika Solidarność" w sierpniu 2021 roku.
- Będąc przez lata na celowniku służb bezpieczeństwa, inwigilowany i prowokowany, nigdy nie stracił Pan z oczu swojego celu: wolnej niepodległej Polski. Nie złamał Pana także czas internowania w Ośrodku Odosobnienia w Katowicach, w Zabrzu-Zaborzu, Grodkowie i Uhercach, ani nawet przetrzymywanie bez wyroku sądowego w Areszcie Śledczym na warszawskim Mokotowie. (...) Dając świadectwo o tym czasie, jawi się Pan jako prawdziwy bohater "Solidarności" - zaznaczył Karol Nawrocki.
„Kiedy Solidarność uderzy pięścią w stół, kremlowskie kurant...
Andrzej Rozpłochowski urodził się w 1950 roku w Gdańsku. Na Śląsk trafił za chlebem. Od 1977 pracował w Hucie Katowice, w której w sierpniu 1980 roku stanął na czele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. To on postawił władzy twarde warunki, decydując, że rozmowy robotników nie będą prowadzone z przedstawicielami PZPR, a z władzami PRL.
W stanie wojennym był internowany, a następnie więziony w areszcie śledczym przy Rakowieckiej. W latach 1988-2010 przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych. W 1990 roku został odznaczony przez Rząd RP na Uchodźstwie m.in. srebrnym Krzyżem Zasługi. W roku 2015 Rozpłochowskiemu przyznano odznaczenie Krzyż Wolności i Solidarności. Dwa lata później Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Nie przeocz
Musisz to wiedzieć
- Oto 15 najpiękniejszych choinek w śląskich miastach. Zobaczcie, jakie wybraliśmy
- Wraca zdalne nauczanie. Czy to może się znów udać? MEMY. Od 20 grudnia lekcje on-line
- Stacja Leclerc w Sosnowcu ma najtańsze paliwo! Kolejki cały czas są ogromne
- W Zabrzu stoi najbardziej rozświetlony dom na Śląsku. Ale tu świątecznie!
