Śp. Antoni Rączka urodził się 15 lutego 1937 r. w Łodygowicach na Śląsku. Był absolwentem Centralnej Szkoły Partyjnej przy Komitecie Centralnym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (1971 r. ) oraz wydziału prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1978).
Z „Nowej Encyklopedii Sądeckiej” autorstwa Jerzego Leśniaka można dowiedzieć się, że śp. Antoni Rączka pracował w Powiatowej Radzie Narodowej i Związku Młodzieży Wiejskiej w Żywcu i Suchej Beskidzkiej. W latach 1966-1975 pracował w instancjach PZPR w Żywcu i Limanowej.
Następnie w latach 1976- 1978 pełnił funkcję wicewojewody nowosądeckiego, następnie w latach 1978-1980 był sekretarzem do spraw rolnictwa KW PZPR. Wojewodą nowosądeckim został 28 października 1980, a funkcję tę sprawował do 17 maja 1989 roku. Później w latach 1989-1990 był ostatnim pierwszym sekretarzem KW PZPR.
W 1990 roku był jednym ze współzałożycieli partii Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej, prezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i wiceprezesem Zarządu Głównego. Od początku lat 90-tych związany był z firmą Konspol, gdzie pełnił funkcję dyrektora do spraw inwestycji. Kierował m.in. budową zakładu produkcyjnego w Słupcy.
Śp. Antoni Rączka miał na swoim koncie liczne odznaczenia. Był posiadaczem Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medali 30- i 40-lecia Polski Ludowej, Złotego Medalu „Za zasługi dla obronności kraju”, Złotej Odznaki Janka Krasickiego oraz Złotego Znaku Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
- Mateusz Ziółko w 20. edycji „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”
- 20 najpopularniejszych nazwisk noszonych przez mieszkańców Nowego Sącza
- Piękna strona starówki w Nowym Sączu. Najbardziej efektowne kamienice w centrum
- Szyk, klasa i elegancja. Moda na archiwalnych zdjęciach z sądeckich uzdrowisk
- Niektóre mają mroczną historię. Te budynki mają nawet po 100 lat i nadal zachwycają
- Model i gwiazda sportowych czasopism. Oto nowy bramkarz Sandecji Nowy Sącz!
Wojnarowa. Wojsko znów na Sądecczyźnie. Tu będzie stacjonował 21. Lekki Batalion Górski
