https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Longin Komołowski. Miał 68 lat

Leszek Rudziński AIP, red
W wieku 68 lat zmarł w piątek Longin Komołowski. Był politykiem działaczem społecznym, prezesem Wspólnoty Polskiej i wicepremierem w rządzie Jerzego Buka.

„Z żalem zawiadamiamy, że dziś wieczorem po długiej chorobie zmarł Longin Komołowski, Prezes Wspólnoty Polskiej, Wicepremier i Minister Pracy w rządzie Premiera Jerzego Buzka, człowiek 'Solidarności’” – głosi informacja przesłana przez rodzinę i współpracowników Komołowskiego ze „Wspólnoty Polskiej".

„W trakcie całego życia był czynnie zaangażowany w działania na rzecz demokratyzacji kraju - w czasach PRL-u w ramach struktur 'Solidarności', a po 1989 roku sprawując dwukrotnie mandat poselski oraz w ramach struktur administracji rządowej. Mimo ciężkiej choroby do końca angażował się w działania na rzecz Polonii za granicą” – podkreślają bliscy.

Longin Komołowski urodził się 5 stycznia 1948 r. w Czaplinku (zachodniopomorskie). Był absolwentem budownictwa okrętowego Politechniki Szczecińskiej. W 1970 r. jako pracownik Stoczni Gdańskiej brał udział w strajku okupacyjnym w czasie wydarzeń grudniowych oraz w tzw. strajku Bałuki. W sierpniu 1980 r. uczestniczył w strajku w Stoczni Szczecińskiej, który zakończył się zawarciem porozumienia z delegacją rządową. We wrześniu 1980 r. został członkiem NSZZ Solidarność. Dwa lata później współorganizował m.in. podziemne struktury Solidarności w Szczecinie. W latach 1988-1989 współtworzył Międzyzakładowy Komitet Organizacyjny Solidarności, a od 1990 r. był przewodniczącym Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ Solidarność.

W latach 1997–2001 był posłem na Sejm III kadencji. Swoje działania jako poseł kontynuował w latach 2007–2011. Od 1997 do 2001r. był ministrem pracy, a w latach 1999–2001 wiceprezesem Rady Ministrów. W roku 2000 objął stanowisko prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Funkcję tę sprawował do 2015 r. Od 2010 r. do 2016 r. był prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Polityk zmarł w piątek w Warszawie, przegrał walkę z rakiem.

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jozin z Bazin
W dniu 31.12.2016 o 11:46, gosc napisał:

W rządzie Buka?

 


W rządzie Buka?

powinno byc; Zbuka.

J
Jozin z Bazin

a ile sie nalatal rzadowym samolotem do ciecina z wawy, to jego...

Powinien miec ksywke "miszcz podniebnych szos"...

P
Paweł
....cieszysz się..?
W
Wacek

Później zaczął kręcić lody przy prywatyzacji szpitali.

z
zdziwiony

Piękny życiorys! Brak w nim istotnych szczegółów: Co pan Komołowski zrobił dla Szczecina? Dla zdychającej - nb, dzięki niemu - Stoczni Szczecińskiej? Jako działacz, poseł, urzędnik państwowy? Jako wiceminister bardzo się starał: "Podczas nocnych, 10-godzinnych negocjacji strajkujących związków z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej udało się dołączyć kolejne ustalenia, m.in. wypłata czternastek za ubiegły rok i pięciodniowy tydzień pracy górników. - Porozumienie zostanie osiągnięte, jeśli prezes JSW odejdzie ze stanowiska - potwierdził mediator rządowy Longin Komołowski." Dziś PAD podpisał specustawę o odebraniu tzw. przywilejów byłym SBkom. Jutro rząd będzie zabierał przywileje górnikom jako wymuszone strajkiem. Ale - w Zachodniopomorskim nie ma kopalń - pan minister mediacją z górnikami nic dla regionu nie zrobił. Jak wielu przed nim (np Ustasiak), wielu po nim: Andrzej Duda, Gróbarczyk, Brudziński. Którzy obietnicami zapewnili sobie skok do Warszawy.

Pan Komołowski miał raka od dawna. Przykre i zupełnie nie po ludzku, że musiał cierpieć.

g
gosc
W rządzie Buka?
a
andy
A którego z nich obchodził ten człowiek za życia? Już dawno zapomnieli o jego istnieniu, tak samo jak o SOLIDARNOŚCI międzyludzkiej. Dziś siedzą na ciepłych stołkach i nie chcą się od nich odkleić. Etos tamtych lat mają głęboko gdzieś.
:)
Nie zapominaj, że na "pisowskiej" każdy emeryt może sobie dorobić nawet kilkaset złotych bez zawieszania świadczenia. Bedzie więc mógł pracować np. na 1/4 etatu a nie tyrać prawie do 70 na całym, żeby dostać te 300 złotych więcej. Pracujesz lub nie - Wolność wyboru jest najważniejsza.
a
aka
Wytrwały negocjator w sporach społecznych 1997-2000. Odszedł przedwcześnie !
H
Hans bleib do
braknie na leki. to wyjdzie na to samo
B
Baro
Pisowska będzie z pewnością lepsza.
A
Aro
pożył by rok na pełowskiej emeryturce
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska