FLESZ - Mamy coraz gorszą glebę
Festiwal Muzyki Polskiej rozpocznie się 6 sierpnia, a zainauguruje go koncert poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu w kościele św. Katarzyny przy ul. Augustiańskiej w Krakowie. Tego dnia o godz. 20 zabrzmi osobiste dzieło mistrza skomponowane po śmierci Jana Pawła II - „Chaconne per archi”, dołączone do powstałego wiele lat wcześniej Polskiego Requiem oraz, jako drugie - „Requiem” autorstwa polskiego kompozytora działającego na przełomie XVIII i XIX wieku w Rosji – Józefa (Osipa) Kozłowskiego.
Łącznie od 6 do 9 sierpnia będzie można wziąć udział w czterech koncertach na żywo, w wykonaniu m. in. Chóru i Orkiestry Filharmonii Śląskiej pod batutą Macieja Tworka, Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej i Krakowskiej Orkiestry Festiwalowej pod kierunkiem Rafała Jacka Delekty oraz wybitnych solistów.
Już drugiego dnia festiwalu, 7 sierpnia o godz. 19, w kościele ewangelicko-augsburskim św. Marcina zabrzmią „Melodie na Psałterz Polski” Mikołaja Gomółki. Słynne psalmy w przekładzie Jana Kochanowskiego zaprezentuje kontratenor Sławomir Bronk, któremu towarzyszyć będzie na pozytywie szkatulnym i wirginale Marcin Armański. Warto wiedzieć, że dzieło, na które składa się 150 czterogłosowych psalmów, wydano drukiem w krakowskiej oficynie w 1580 roku. Wybrane psalmy przeplatane będą improwizacjami instrumentalnymi oraz tańcami z polskich tabulatur.
Natomiast „Polscy romantycy. Tempo di Polacca – Tempo di Mazourka” to tytuł koncertu, który rozpocznie się w sobotę o godz. 19, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Podczas występu uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć miniatury fortepianowe preromantycznych i romantycznych kompozytorów, wśród których poza Fryderykiem Chopinem znajdą się również tacy twórcy, jak Michał Kleofas Ogiński, Karol Kurpiński, Maria Szymanowska, Józef Elsner, Ignacy Feliks Dobrzyński czy Karol Mikuli.

Kultura i rozrywka
Na zakończenie festiwalu organizatorzy znów zaproszą do kościoła św. Katarzyny. 9 sierpnia o godz. 20 zostanie zaprezentowana zapomniana opera historyczna Karola Kurpińskiego „Jadwiga, królowa polska”. Dzieło to doczekało się w I połowie XIX w. ponad trzydziestu przedstawień, po II wojnie światowej operę wystawiono w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1985 roku. Na festiwalu operę Kurpińskiego usłyszymy w wersji koncertowej, będzie to jednocześnie pierwsze wykonanie w oryginalnej wersji źródłowej.
Bilety na wszystkie koncerty 16. Festiwalu Muzyki Polskiej można kupić online lub stacjonarnie w punktach InfoKraków: w Pawilonie Wyspiańskiego, Sukiennicach, przy ul. św. Jana 2, ul. Szpitalnej 25, ul. Powiśle 11 i Józefa 7.
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]