FLESZ - Mamy coraz gorszą glebę
Festiwal Muzyki Polskiej rozpocznie się 6 sierpnia, a zainauguruje go koncert poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu w kościele św. Katarzyny przy ul. Augustiańskiej w Krakowie. Tego dnia o godz. 20 zabrzmi osobiste dzieło mistrza skomponowane po śmierci Jana Pawła II - „Chaconne per archi”, dołączone do powstałego wiele lat wcześniej Polskiego Requiem oraz, jako drugie - „Requiem” autorstwa polskiego kompozytora działającego na przełomie XVIII i XIX wieku w Rosji – Józefa (Osipa) Kozłowskiego.
Łącznie od 6 do 9 sierpnia będzie można wziąć udział w czterech koncertach na żywo, w wykonaniu m. in. Chóru i Orkiestry Filharmonii Śląskiej pod batutą Macieja Tworka, Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej i Krakowskiej Orkiestry Festiwalowej pod kierunkiem Rafała Jacka Delekty oraz wybitnych solistów.
Już drugiego dnia festiwalu, 7 sierpnia o godz. 19, w kościele ewangelicko-augsburskim św. Marcina zabrzmią „Melodie na Psałterz Polski” Mikołaja Gomółki. Słynne psalmy w przekładzie Jana Kochanowskiego zaprezentuje kontratenor Sławomir Bronk, któremu towarzyszyć będzie na pozytywie szkatulnym i wirginale Marcin Armański. Warto wiedzieć, że dzieło, na które składa się 150 czterogłosowych psalmów, wydano drukiem w krakowskiej oficynie w 1580 roku. Wybrane psalmy przeplatane będą improwizacjami instrumentalnymi oraz tańcami z polskich tabulatur.
Natomiast „Polscy romantycy. Tempo di Polacca – Tempo di Mazourka” to tytuł koncertu, który rozpocznie się w sobotę o godz. 19, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Podczas występu uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć miniatury fortepianowe preromantycznych i romantycznych kompozytorów, wśród których poza Fryderykiem Chopinem znajdą się również tacy twórcy, jak Michał Kleofas Ogiński, Karol Kurpiński, Maria Szymanowska, Józef Elsner, Ignacy Feliks Dobrzyński czy Karol Mikuli.
Na zakończenie festiwalu organizatorzy znów zaproszą do kościoła św. Katarzyny. 9 sierpnia o godz. 20 zostanie zaprezentowana zapomniana opera historyczna Karola Kurpińskiego „Jadwiga, królowa polska”. Dzieło to doczekało się w I połowie XIX w. ponad trzydziestu przedstawień, po II wojnie światowej operę wystawiono w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1985 roku. Na festiwalu operę Kurpińskiego usłyszymy w wersji koncertowej, będzie to jednocześnie pierwsze wykonanie w oryginalnej wersji źródłowej.
Bilety na wszystkie koncerty 16. Festiwalu Muzyki Polskiej można kupić online lub stacjonarnie w punktach InfoKraków: w Pawilonie Wyspiańskiego, Sukiennicach, przy ul. św. Jana 2, ul. Szpitalnej 25, ul. Powiśle 11 i Józefa 7.
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
