https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niekończący się remont ul. Krakowskiej w Tarnowie [ZDJĘCIA]

Andrzej Skórka
Niekończący się remont ul. Krakowskiej w Tarnowie. Od środy ekipa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych naprawia miejsca, w których kamienna jezdnia rozpada się.

Remont Krakowskiej w Tarnowie. Zmodernizowaną zaledwie dwa lata temu ulicę znów trzeba naprawiać. W wielu miejscach kamienna kostka jest obluzowana lub uszkodzona. Na miejscu robót w środę przed południem pojawili się członkowie speckomisji tarnowskiej rady, badającej feralny remont. Radni mierzyli grubość kostki ułożonej na jezdni, a także grubość podsypki, na której układano kamień. - Porfir w większości ma od 3 do 6 centymetrów grubości. Według projektu jego grubość powinna wynosić 8 centymetrów plus minus centymetr - mówi Jacek Łabno, przewodniczący komisji. Radni o nieprawidłowościach na ul. Krakowskiej zamierzają powiadomić prokuraturę.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
logicznie myślący
Jak się nie zna na robocie, to się nie naciska. Listopad był nierealny, i tyle.
j
jan
Polska norma określa że przy wymiarze takim jak w projekcie, tzn 8cm może być różnica plus, minus 3milimetry. Więc jeśli powinno być 8cm plus, minus 1 cm tak jak w projekcie to mogło być minimum 7 cm a nie 2,5 cm. Jeśli chodzi o podłoże betonowe to na nim miało być 3cm podsypki z suchego betonu ( tak przewidywał projekt) a było różnie, w zależności od grubości koski. Średnia wymierzona grubość wynosiła ok 4cm. Jeśli chodzi o naciski radnych aby w końcu zakończyć remont Krakowskiej, to faktycznie naciskali, aby zakończyć w terminie, tzn w LISTOPADZIE. Można było naciskać wykonawców aby prace trwały cały czas od rozpoczęcia remontu, no ale jeśli przerwa w robotach trwała 3 miesiące to w eekcie kończyło się na wiosnę, a naciski radnych nie powodowały zastosowanie przez wykonawce o połowę cieńszych płytek porfirowych, i nie były powodem tego że w podsypce miejscami zamiast betonu był sam piasek lub że płytki zamiast na podsypce były na twardym betonie. To nie radni spowodowali że zamieniono fugę z sopro na ceresit i że w jednym miejscu szerokość fugi w jednym miejscu miała 3cm a w drugim 1mm. Gdy się nie dopilnowało to można zwalić na radnych mimo że radni nie mają wpływu na nadzór i wykonanie, jedynie mogą od urzędników (którym płacą za to po 6-8 tyś zł miesięcznie) domagać się dopilnowania prawidłowości wykonania remontu, a jak dopilnowali to widać!
M
Marek
Jaka to forma - kazuje?!
l
logicznie myślący
Kostka, może i cieńsza, ale trzeba sprawdzić jakie są normy. Odchylenia bada się od normy. O normach - cisza. Kostka leży na jakimś podłożu - co z nim? Cisza. Może radni przypomną sobie jak w zimie naciskali na wykonywanie zasadniczych robót? Na mrozie nie wykonuje się takich prac!
t
tego Jan
Czego Jaś się nie nauczył tego Jan nie będzie umiał mówi jedno przysłowie...... Oby Jan miał rację .....
j
jan
tylko z linijki potrafią zczytać ale nawet to wskazuje że 2cm kostki to nie to co miało być 8cm.
S
SOPRO ROBOLL
Roboll znalazłeś wkońcu pracę? Robisz w SOPRO w dyrekcji?
d
druga klasa na kolanach
A KTÓRY Z TYCH RADNYCH MA JAKIEKOLWIEK UPRAWNIENIA DO ROBIENIA OCENY TECHNICZNEJ CZY EKSPERTYZY ;) ......... hoć pewnie centymetry z linijki to zczytają bo to uczą w drugiej klasie podstawówki :)
Z
ZAL
ROBOLL TY TAKI ZNOWU PERFEKCJONISTA NIE BYŁEŚ JAK CI ZE ZDJĘCIA ;)
M
Mirek
Masz umowę rejkojmi, Edi? Ciekawe. Wykomawca spokojnie się teraz wypnie, bo jak użyje dowodów w postaci zdjęć tu zamieszczonych, to wyjdzie na to, że osoby bez uprawnień, używając motyki czy podobnych narzędzi dopuściły się dewastacji nawierzchni.
z
zminimyradnych
Jak miała "wyjść" ta inwestycja jak jedynymi osobami znającymi się na drogach w tzw. inwestycjach czy to TZDM czy do dziś UMT są osoby które zostały zwolnione .... . Pozostali tam zatrudnieni którzy z nimi pracowali to albo byli i są świezkami albo przyjętymi z koneksji (Prezydenta R.). a DO TEGO WSZYSTKIEGO NAJWANIEJSZE BYŁO ZGODNIE Z TRADYCJĄ URZEDNICZĄ GADANIE A NIE UCZCIWA ROBOTA. A dla radnych mam na przyszlość jedną radę, i jak jest zima to się nie popędza z terminem inwestycji. A druga rada to taka ze się nie wpędza urzędu i wykonawcy w zimowe budownictwo ..... A tak na marginesie świebiło PISIORÓW na świętach by komuś dopiec to dopiekli po świętach (ech ta diabelska natura ...)
e
edi
wykonawca wypiął d..ę na ul Krakowską i nie zamierzą naprawiać swojej fuszerki a HSN kazuje łatać zapominając że umowa o rękojmi wyrażnie mówi o tym, że tylko on może naprawiać, tzn firma MK-BUD. Oznacza to to że miasto łamie umowę i gwarancja traci ważność. Co HSN potrafi zrobić dobrze oprócz chęci oddania prawie 20mln zł
r
roboll
Film instruktażowy Sopro przedstawiający fachowe układanie kostki brukowej metodą wysokowytrzymałą pod wysokie obciążenia przy wykorzystaniu systemu produktów Sopro. W filmie zaprezentowano następujące prace: rozkładanie zaprawy drenażowej, poprawianie stabilności kostki poprzez zastosowanie zaprawy kontaktowej oraz fugowanie kostki. Przedstawione zostały również obiekty referencyjne wykonane systemem Sopro, w tym Krakowskie Przedmieście w Warszawie. Więcej informacji na www.sopro.pl .
Zastosowane produkty: zaprawa do fugowania kostki brukowej Sopro PFM; zaprawa drenażowa Sopro DM 610; elastyczny podkład przyczepny (zaprawa kontaktowa) Sopro HSF 748 z trasem.
r
roboll
Przecież te remonty cząstkowe też odbywają się taką samą metodą i nie uwzględniane są materiały projektanta zawarte w projekcie głównym.Nie mówiąc już o granicie z Mikoszowa .? ale i nie zastosowaniem zaprawy i fugi " SOPRO".kTO teraz opowiada nad tym remontem,i kto będzie teraz odbierał protokół techniczny ,bo do poprawki jest około 90% nawierzchni tj około 4000 m /2 a zarządzenie prezydenta jest tylko na wykonanie bez przetargu prac remontowych na kwotę 14 000 euro.
e
edi
w jakim świecie my żyjemy. Okazuje się że winni spier......a remontu ul Krakowskiej są nie wykonawcy i urzędnicy, którzy zarabiają po 8 czy 12 tyś zł za to, aby pilnować wykonawców, tylko winni są ci którzy wskazują kolejną przyczynę rozsypywania się ul Krakowskiej. A może sam HSN tak się broni wiedząc że był odpowiedzialny za nadzór i beknie za to.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska