Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni w czasie koronawirusa pierwsi do zwolnienia

Dorota Stec-Fus
Dorota Stec-Fus
Podwyższenie dofinansowania ich pracy to za mało. Aby pieniądze trafiły na konta przedsiębiorstw i chroniły ludzi przed zwolnieniem, trzeba uprościć procedury - alarmują pracodawcy po przyjęciu przez Sejm tarczy antykryzysowej.

FLESZ - Koronawirus. Puste kościoły i brak święconki

Redakcję „DP” poruszyli pracownicy jednego z małopolskich zakładów, którego wyroby w wyniku epidemii „zaległy” w magazynach, a w kwietniu produkcja zostanie wstrzymana bądź znacząco ograniczona.

- Redukcja zatrudnienia jest nieuchronna i jako pierwsi pracę stracimy my, tj. niepełnosprawni, stanowiący blisko 20 proc. załogi. A naszych „gołych” rent nie starczy na leki i rehabilitację - rozmówcy „DP” są zdruzgotani. Czy jednak musi dojść do najgorszego?

W ramach przegłosowanej w sobotę tzw. tarczy antykryzysowej Sejm postanowił, że zakład zatrudniający osoby z niepełnosprawnościami będzie mógł otrzymać rekompensatę.

- Jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach. Z ustawy nie wynika bowiem wprost, kto wsparcie dostanie - Krzysztof Kosiński, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) obawia się, że zakładów, które nie spełnią kryteriów będzie niemało.

Nie wszystkim pomoże zapis, na mocy którego czasowych zaświadczeń o niepełnosprawności, tracących ważność w czasie pandemii, nie trzeba na czas jej trwania aktualizować. Oznacza to, że liczba zatrudnionych będzie wystarczająca. Ale to tylko jedno z kryteriów.

Pracodawcy bardzo natomiast chwalą podniesienie dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych - już na stałe. Tak więc od kwietnia dopłata dla pracowników ze stopniem umiarkowanym będzie wynosiła 1200 zł miesięcznie (obecnie jest to 1125 zł), natomiast dla osób ze stopniem znacznym z 1800 zł wzrośnie do 1950. ok. Z tego tytułu na konta zatrudniających ich przedsiębiorstw ma trafić 600 mln zł.

Tę decyzję Sejmu POPON uważa za swój sukces. - O podniesienie dopłat upominamy się od lat. Od 2014 roku pozostają one na niezmienionym poziomie i niestety nie stanowią już zachęty dla zatrudniania osób z niepełnosprawnościami – podkreśla Krzysztof Kosiński. Ich liczba maleje i dziś wynosi tylko ok. 245 tysięcy.

Niestety, decyzja Sejmu nie wystarczy, by wspomniane 600 mln zł trafiły do kas przedsiębiorstw w sensownym terminie, zmniejszając skalę zwolnień. Posłowie nie uwzględnili bowiem postulatów POPON-u, domagającej się uproszczenia bądź zawieszenia na czas epidemii szeregu formalnych procedur.

- W konsekwencji dla części naszych członków przeznaczone dla nich pieniądze będą pięknie opakowanym prezentem umieszczonym za olbrzymią, niemożliwą do sforsowania fosą - kwituje Kosiński.

Z lądu, powietrza i wody. Krakowscy policjanci na straży bez...

Barbara Pokorny, dyrektor firmy Euroimpex S.A, w której 30 proc. załogi stanowią niepełnosprawni, za najważniejsze uważa uproszczenie procedur ZUS-u. Chodzi o to, że warunkiem otrzymania wsparcia jest uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami, a spory w tej sprawie częstokroć toczą się bardzo długo.

Bezsprzecznie dobrą wiadomością jest natomiast przeznaczenie 200 mln zł ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na indywidualne wsparcie jego podopiecznych. W ciągu miesiąca będą oni mogli otrzymać ok. 600 zł na usługi specjalistyczne, w tym na rehabilitację.

Koronawirus: aktualizowany raport

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska