Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieustraszone dębickie amazonki pokazują, że rak to wcale nie wyrok

Paweł Chwał
Pierwsze wydanie książki o "Nieustraszonych" spotkało się z gorącym przyjęciem w Dębicy
Pierwsze wydanie książki o "Nieustraszonych" spotkało się z gorącym przyjęciem w Dębicy fot. archiwum
Dębickie amazonki ponownie opowiedziały o swoich zmaganiach ze śmiertelną chorobą. Książka będzie promowana na Dniach Dębicy.

Dębickie amazonki napisały kolejną książkę. "Nieustraszone. Po raku może być pięknie". To zbiór osobistych historii kobiet, które opowiadają o swojej walce z rakiem, wzbogacony o wywiady z lekarzami onkologami i praktyczny poradnik - co robić, gdzie się udać po pomoc i jak walczyć z tą śmiertelną chorobą.

Pierwsza, wydana przed rokiem, edycja książki rozeszła się błyskawicznie i odbiła się szerokim echem w całym kraju.
- Ponieważ nakład dwóch tysięcy egzemplarzy okazał się za mały, aby obdarować wszystkich zainteresowanych, udostępniliśmy książkę w internecie na stronie dębickiego stowarzyszenia amazonek. W ten sposób przeczytały ją setki, a być może nawet tysiące osób w całym kraju - wyjaśnia Marzena Mordarska-Czuchra.

O tym, że ma raka, dowiedziała się w wieku 41 lat, gdy za namową męża wykonała badania w mammobusie, który stał na dębickim Rynku.

W książce, która swoją premierę będzie mieć za tydzień podczas tegorocznych Dni Dębicy, można przeczytać historie w sumie ośmiu amazonek - czterech, które opowiedziały o swojej chorobie w pierwszym jej wydaniu oraz czterech nowych, które w tym roku dowiedziały się o tym, że zachorowały na raka.

- Jedna z nich poszła przebadać się bezpośrednio po przeczytaniu naszej książki. Gdyby tego nie zrobiła, dzisiaj mogłoby jej już nie być razem z nami - zauważa Mordarska-Czuchra.

Takich kobiet, dla których lektura "Nieustraszonych" była impulsem do wykonania badań, są setki. Świadczy o tym najlepiej oblężenie mammobusów, które zatrzymują się w Dębicy i okolicznych gminach. Kiedyś trudno było namówić kobiety do tego, aby skorzystały z tej możliwości i weszły do środka, teraz są problemy z zarejestrowaniem się. Drugie wydanie książki wydrukowane zostanie w nakładzie blisko tysiąca egzemplarzy. Publikacja powstała we współpracy z oddziałem onkologicznym Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wzbogacona została m.in. o wywiady z lekarzami specjalistami, którzy przystępnie wyjaśniają poszczególne etapy leczenia raka piersi, od postawienia diagnozy, przez chemię po rekonstrukcję piersi. Jest też praktyczny poradnik z adresami ośrodków onkologicznych i klubów amazonek, gdzie można udać się po pomoc.

Napisz do autora:
[email protected]

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska