Niewidoma wyrzucona z busa za psa przewodnika wstawiła się...

  Niewidoma wyrzucona z busa za psa przewodnika wstawiła się za zwolnionym kierowcą

  Zdjęcie autora materiału
  Bogumił Storch

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kadry z nagrania umieszczonego w internecie
  1/3
  przejdź do galerii

  Kadry z nagrania umieszczonego w internecie ©Facebook

  Kierowca, który nie wpuścił niewidomej z psem przewodnikiem do busa na dworcu w Krakowie, został zwolniony, po tym, jak o aferze usłyszała cała Polska. Teraz pochodząca z Andrychowa kobieta prosi, by przywrócono go do pracy. - Ludzi trzeba edukować, a nie wyrzucać na bruk - tłumaczy.
  Przypomnijmy. Pod koniec ub. tygodnia media obiegły doniesienia o tym, że Jolanta Kramarz, niewidoma kobieta podróżująca wraz ze swoim psem przewodnikiem, nie została wpuszczona do busa, jadącego do jej rodzinnego Andrychowa.

  Zobacz galerię

  Do tej karygodnej sytuacji doszło w ub. czwartek na Małopolskim Dworcu Autobusowym w Krakowie. Kobieta chciała wejść do środka pojazdu razem ze swoją siostrą Ewą Zadrożną i jej mężem Jackiem.

  Jednak kierowca firmy Bus Janiso odmówił wpuszczenia do pojazdu psa, bez którego nie jest w stanie się poruszać. Zdarzenie zarejestrowali internauci, a 22-sekundowy filmik pokazały największe polskie portale i telewizje.

  Na przewoźnika i jego pracownika, który nie wykazał się minimum empatii, posypała się fala krytyki. Firma musiała zareagować i wydała w końcu krótkie oświadczenie, w którym przeprosiła za zachowanie swojego kierowcy: „Było ono skandaliczne i niedopuszczalne. Wobec kierowcy zostaną oczywiście wyciągnięte konsekwencje”. Kilka godzin później poinformowano, że mężczyzna został zwolniony z pracy.

  - Nie o to chodzi, żeby niszczyć temu człowiekowi życie. Będziemy apelować do przewoźnika, by tego pana przywrócił do pracy. Zarówno on, jak i inni pracownicy, powinni być przez firmę odpowiednio przeszkoleni i pouczeni. Zresztą to nie tylko błąd ludzki a systemowy - mówi nam poszkodowana w tej sytuacji Jolanta Kramarz.

  Wyjaśnia, że kierowca powołał się na regulamin firmy, w której jest zakaz wprowadzania do busów zwierząt. - A powinien być wyjątek dla psów przewodników osób niewidomych - mówi.

  Wyjaśnia, że przeszkolone psy zapewniają niewidomym bezpieczeństwo i możliwość funkcjonowania, bo bez nich ludzie niewidzący czują się jeszcze bardziej niepełnosprawni.

  Podkreśla, że jej labrador, który wabi się Maior, ma odpowiedni certyfikat i szczepienia.

  Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, psi przewodnicy mogą podróżować komunikacją zbiorową i wchodzić wszędzie tam, gdzie idą ich właściciele.

  - Tylko nie każdy o tym wie - mówi pani Jolanta.

  Kobieta urodziła się w Andrychowie. Tutaj chodziła do szkoły. Wzrok zaczęła tracić, gdy była nastolatką. Dziś jest dyplomowanym psychologiem i założyła fundację, która pomaga niewidomym w zapewnieniu im psa przewodnika. Sama korzysta z pomocy takiego czworonoga od 13 lat.

  Ze względu na jej działalność „Życie Warszawy” zaliczyło ją w 2008 roku do „Dam wpływających na zmiany w stolicy”.

  Niewidomych z psami przewodnikami w Polsce nie jest zbyt wielu: zaledwie ok. 112 osób. Wyszkolenie i utrzymanie psa- przewodnika jest kosztowne a i ludzie muszą być odpowiednio nastawieni do zwierząt.

  Jolanta Kramarz przyznaje, że zdarzenie z busem to nie pierwsza taka sytuacja, gdy odmówiono jej usługi ze względu na psa.

  Wcześniej problemy miała już na przykład z wejściem do hipermarketu, a także... do lekarza. Pozew do sądu w tej sprawie rok temu skierował Rzecznik Praw Obywatelskich. Wygrała proces, lekarz został ukarany.

  - Sąd zasądził zadośćuczynienie i odszkodowanie na cele społeczne. Jednak według mojej wiedzy ten wyrok nie został wykonany - podkreśla.

  Zaznacza,że niewidomym takie sytuacje zdarzają się nadal. Dlatego właśnie trzeba ludzi informować i edukować, jak powinni się zachować, gdy widzą niewidomego z prowadzącym go psem.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:


  Komentarze (22)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niedouczony kierowca? hmmm

  human (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Niedouczony kierowca...?.raczej pozbawiony empatii i po prostu "serca"..najlepiej wszystko zwalić na przepisy, regulaminy....a gdzie samodzielne myślenie i szacunek dla innych?? ehhh co za świat....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ateista

  Antykler (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Brawo dla tej Pani i szacunek. ! Wszystkiego dobrego Ludziska i więcej uśmiechu pokory i empatii w sobie ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Złośliwość

  Robert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  Nie należy bronić zlosliwej podłości kierowcy busa, chciał pokazać że ma władzę i mu nie poszło.
  Przestańcie go usprawiedliwiać i przerzucać winę na regulamin i szefostwo firmy.Ta kobieta jest...rozwiń całość

  Nie należy bronić zlosliwej podłości kierowcy busa, chciał pokazać że ma władzę i mu nie poszło.
  Przestańcie go usprawiedliwiać i przerzucać winę na regulamin i szefostwo firmy.Ta kobieta jest niewidoma, a dzięki psiakowi może funkcjonować w społeczeństwie, można uznać że ta pani i jej pies tworzą jeden organizm, na wzajem się wspomagają i uzupełnieniaja.
  A gdyby ten bus był ostatnim tego zimnego jesiennego wieczora, który jechał do jej miejscowości, nie było by z nią rodziny i pan i władca kierowca busa by powiedział...ciebie z psem nie zabiorę, jakoś sobie poradzisz...
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hmmm

  Hmmm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Znam kobietę, która nosi swoje niepełnosprawne (chyba 6 letnie) dziecko do i z busa, do/z poradni jak i do/z domu...bo kierowca nie zgodził się zabrać wózka... I co wy na to? A tak nam opiekunom...rozwiń całość

  Znam kobietę, która nosi swoje niepełnosprawne (chyba 6 letnie) dziecko do i z busa, do/z poradni jak i do/z domu...bo kierowca nie zgodził się zabrać wózka... I co wy na to? A tak nam opiekunom niepełnosprawnych zazdroszczą....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rzeczywiście, w przysłowiowego ryja należało się

  janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  szefowi firmy a nie niedouczonemu kierowcy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wieczna mentalna komuna w tym kraju

  Gaja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  Smutne. Wstyd.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niewidoma

  arab (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

  Empatia - tego się nie nauczy. Ma pani nieuzasadnione wyrzuty sumienia ,bo to jest kara nie tylko dla tego nieudacznika życiowego ale co ważne przestroga dla innych i tych wysoko postawionych również.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BRAWO

  uniżony sługa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 2

  wielkie brawo dla tej pani swoją postawą kruszy mury obojętności i niezrozumienia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kobieta ma racje

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

  Powinien przejść szkolenie z opaską na oczach i kijkiem niech się przejdzie po mieście a jeśli ma traumę na psy to powinien odbyć jakąś terapię tam gdzie psy są lubiane i zadbane. Jeśli zrozumiał,...rozwiń całość

  Powinien przejść szkolenie z opaską na oczach i kijkiem niech się przejdzie po mieście a jeśli ma traumę na psy to powinien odbyć jakąś terapię tam gdzie psy są lubiane i zadbane. Jeśli zrozumiał, że źle zrobił powinien mieć drugą szansę.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale razem z nim

  Ads (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  właściciel firmy! Poza tym czy nie powinno być tak że jak ktoś dostaje koncesję na przewóz osób to nie może sobie zrobić regulaminu, który jest krzywdzący i który neguje zasady przyjęte w...rozwiń całość

  właściciel firmy! Poza tym czy nie powinno być tak że jak ktoś dostaje koncesję na przewóz osób to nie może sobie zrobić regulaminu, który jest krzywdzący i który neguje zasady przyjęte w transporcie publicznym.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i tak ma szczęście

  małpa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 13

  niech się cieszy,że nie poszedł siedzieć ...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce