https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła winnica pod Wygiełzowem

Magdalena Balicka
[video:http://get.x-link.pl/d6536a00-4ba2-0d87-059e-a80387da94d9,453b53dc-1f98-d825-6d2a-b3841ab867da,embed.html width:680 height:400 align:center] Marek Grabski, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, postanowił przywrócić przedwiekowe tradycje spod Lipowca i zasadził winnicę.

- Na niewielkim skrawku ziemi, 5 na 15 metrów, tuż koło naszego zielnika posadziliśmy 60 odmian winorośli - chwali się Marek Grabski. Wśród nich są bardzo stare i rzadkie odmiany krzewów, m.in. takie, którą rosną tylko w trzech miejscach na świecie: w Watykanie i Kopenhadze, a teraz w Wygiełzowie. - Mam nadzieję, że wszystkie się przyjmą. Mamy coraz cieplejszy klimat, dobrą glebę - zaznacza dyrektor. 

Winnica, która powstała na terenie skansenu będzie miała charakter dydaktyczny. - Nie planujemy robić wina, ani starać się o koncesję. Chcemy pokazać odwiedzającym, jak dawno temu zakonnicy mieszkający w okolicy uprawiali winorośle - tłumaczy dyrektor muzeum. Dodaje, że najstarsze wzmianki o winnicach pod Lipowcem pochodzą z XI wieku. 

Muzealnicy sami doglądają roślin. Na pierwsze owoce trzeba będzie jeszcze poczekać. - Narazie naszą zmorą jest mączniak. Musimy, niestety, robić opryski - tłumaczy Marek Grabski.

Źródło: Gazeta Krakowska

Wybrane dla Ciebie

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska