Pochodzący z Kielc artysta to muzyk, bębniarz w zespole Osjan, oraz twórca książki niekonwencjonalnej. Wystawa przygotowana przez Bibliotekę Jagiellońską poświęcona jest właśnie książkowej dziedzinie jego aktywności.
Radosław Nowakowski w swoich dziełach łączy dwa kierunki: liberaturę i książkę artystyczną. Oprócz słów wykorzystuje materialne elementy książki: papier, ilustracje, format, kształt, kolor, rodzaj czcionki.
Jest autorem kilkunastu własnoręcznie wykonanych dzieł, m.in.: „Traktat Kartkograficzny”, „Ogon Słonia”, „Hasa Rapasa” oraz cykli: „Nieopisanie świata” i „Tajna Kronika Sabiny”. Jego książki były prezentowane na wystawach w kilkunastu krajach, znajdują się także w zbiorach wielu znanych bibliotek, m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, British Library w Londynie i New York Public Library w Nowym Jorku.

Podczas krakowskiej ekspozycji pokazane zostaną tzw. leporella, czyli długie harmonijkowe książki Nowakowskiego. Wybrane na wystawę eksponaty pochodzą z kolekcji, którą biblioteka otrzymała w 2021 r. od Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera, twórców i teoretyków liberatury. Dzięki temu darowi będzie można podziwiać różne warianty wydań poszczególnych tytułów.
Uzupełnieniem wystawy są prace artystów związanych z Pracownią Projektowania Książki krakowskiej ASP oraz Instytutem Sztuk i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W uczelniach tych nadal kształci się studentów w umiejętności tworzenia pięknych książek.
Radosław Nowakowski urodził się w 1955 r. w Kielcach. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Od końca lat 70. zajmuje się pisaniem, tłumaczeniem i wydawaniem książek. Dziś ma ich w dorobku ponad 20 – sam je napisał, narysował, przetłumaczył, zaprojektował. Sam też je drukuje i oprawia. Większość z nich powstała w trzech językach: polskiej, angielskiej i esperanckiej.

Oprócz tworzenia własnych książek Nowakowski zajmuje się także przekładem. Tłumaczy głównie z języka angielskiego prace z zakresu antropologii i historii kultury oraz prozę, zarówno tradycyjną jak i hipertekstową.
Inna jego pasja to muzyka - gra na bębnach. Jest członkiem założonej w Krakowie w 1970 r. znanej grupy Osjan. Artysta nagrał z nią kilkanaście płyt i koncertował w wielu krajach Europy.
Wernisaż odbędzie się 4 kwietnia o godz. 16 w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej przy ul. Oleandry 3. Na dużym ekranie wysiedlony zostanie także film dokumentalny o artyście. Wystawa prezentowana będzie w BJ do 29 kwietnia.
