Księga w której znaleziono pergamin pochodzi z XVI wieku. Jest jedną z ksiąg sądowych znajdujących się w zbiorach archiwum.
Na pergaminie, dziś silnie zabrudzonym i zatłuszczonym, widoczny jest tekst spisany w dwóch kolumnach brunatnym atramentem. Wszelkie próby odpowiedzi na pytania, w jaki sposób oraz kiedy rozpoznana dziś karta z fragmentem komentarza do Retoryki Cycerona pióra Mariusza Wiktoryna mogła znaleźć się w Krakowie, są w zasadzie bezcelowe. Pewne jest jedynie to, że w połowie XVI stulecia jeden z krakowskich introligatorów użył jej, jako makulatury, do zabezpieczenia księgi sądowej hutmana ratusznego.
Dokonana przez pana Starzyńskiego analiza paleograficzna pisma widocznego na tej oprawie, identyfikowanego bezspornie jako minuskuła karolińska, pozwala datować ją na stulecie X ze wskazaniem na drugą jego połowę. Odkryty pergamin jest najstarszym spośród przechowywanych w krakowskim Archiwum dokumentów.
Odnalezienie dokumentu - zapisanego minuskułą karolińską komentarza do retoryki Cycerona - jest odkryciem na skalę europejską.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+