Niezwykłe odkrycie. Najstarszy pergamin w Polsce znaleziony...

  Niezwykłe odkrycie. Najstarszy pergamin w Polsce znaleziony w archiwum w Krakowie

  (jag)

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Niezwykłe odkrycie. Najstarszy pergamin w Polsce znaleziony w archiwum w Krakowie
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©materiały Archiwum Narodowego w Krakowie

  Historyczna sensacja w Archiwum Narodowym w Krakowie. Badając księgę sądową z XVI wieku naukowcy natrafili na stary pergamin pochodzący z X wieku! - To prawdopodobnie najstarszy dokument w skali całej naszej sieci archiwów państwowych w Polsce - powiedziała o niezwykłym odkryciu Barbara Berska, szefowa krakowskiego Archiwum.
  Księga w której znaleziono pergamin pochodzi z XVI wieku. Jest jedną z ksiąg sądowych znajdujących się w zbiorach archiwum.

  Na pergaminie, dziś silnie zabrudzonym i zatłuszczonym, widoczny jest tekst spisany w dwóch kolumnach brunatnym atramentem. Wszelkie próby odpowiedzi na pytania, w jaki sposób oraz kiedy rozpoznana dziś karta z fragmentem komentarza do Retoryki Cycerona pióra Mariusza Wiktoryna mogła znaleźć się w Krakowie, są w zasadzie bezcelowe. Pewne jest jedynie to, że w połowie XVI stulecia jeden z krakowskich introligatorów użył jej, jako makulatury, do zabezpieczenia księgi sądowej hutmana ratusznego.

  Dokonana przez pana Starzyńskiego analiza paleograficzna pisma widocznego na tej oprawie, identyfikowanego bezspornie jako minuskuła karolińska, pozwala datować ją na stulecie X ze wskazaniem na drugą jego połowę. Odkryty pergamin jest najstarszym spośród przechowywanych w krakowskim Archiwum dokumentów.

  Odnalezienie dokumentu - zapisanego minuskułą karolińską komentarza do retoryki Cycerona - jest odkryciem na skalę europejską.


  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spokojnie, choć radośnie.

  Michał Tomicki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 13

  Trochę szkoda, że mediewistyczne dzieła pojawiają się w mediach tylko w taki sposób. Człowiek, który pisał ten artykuł - chwała Mu, że w ogóle napisał, budował sensację koszztem informacji. Jakie...rozwiń całość

  Trochę szkoda, że mediewistyczne dzieła pojawiają się w mediach tylko w taki sposób. Człowiek, który pisał ten artykuł - chwała Mu, że w ogóle napisał, budował sensację koszztem informacji. Jakie paskudne przejście od “prawdopodobnie najstarszy dokument w skali całej naszej sieci archiwów państwowych w Polsce” do tytułowego "najstarszego w Polsce". Tak utrwala się sensacja - która potem staje się kanonem wiedzy. Poza tym co właściwie odkryto – pojedynczą kartę? (Oczywiście to też cenne). Dla przykładu i przypomnienia rzeczy starszych warto zajrzeć na przykład tu:
  http://www.archiwum.archidiecezja.pl/gallery/Ksiegi_Rekopismienne/Ms_1/91.html

  Przypomnę - to Ewangeliarz karoliński (BK Ms 1) z 800 r. Kodeks pergaminowy z tekstem czterech Ewangelii oraz kalendarzem liturgicznym. Notki iroszkockie wciąż są tam tajemnicą, mimo prób rozwiązania zagadki.

  Co nie zmienia faktu, że każdy mediewista zagląda w archiwach w podklejki, zagiętki etc. z nadzieją na kolejne odkrycie na miarę Kazań tzw. świętokrzyskich...

  Nobla Mediewistycznego nie bedzie, ale i tak gratuluję.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na dwoje babka wróżyła

  Dioskur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 25

  To w końcu papirus czy pergamin? Bo to są dwie kompletnie różne rzeczy. To tak, jakby o jednym zwierzęciu pisać raz pies a raz kot.


  Zdjęcie autora komentarza
  Przepraszamy

  jkl

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 23

  Poprawione


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Savoir-vivre

  Dioskur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 23

  Dziękuję. :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo