https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Niezwykły korytarz na Politechnice Krakowskiej. Dzieło studentów przykuwa uwagę. Przyszli designerzy samochodów zostawiają tu swój ślad

Gabriela Ryś
Kraków. Korytarz designerów samochodowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej w Czyżynach.
Kraków. Korytarz designerów samochodowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej w Czyżynach. Gabriela Ryś
Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej na Czyżynach powstał korytarz designerów samochodowych. Studenci Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego postanowili białe ściany uczelni ozdobić w nieszablonowy sposób.

Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego powstała w 2013 roku dzięki porozumieniu Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obejmuje ona dwa obszary kształcenia: nauki techniczne oraz sztukę. Zajęcia są prowadzone zarówno przez pracowników Politechniki jak i ASP. Kierunek ten jest unikatowy i bardzo interesujący – zaledwie 36 osób zostaje absolwentami. Osoba kończąca te studia ma wiedzę pozwalającą na projektowanie produktów zgodnie z danymi specyfikacjami technicznymi oraz wymaganiami dotyczącymi ergonomii i estetyki. Zdobywają ogólne wykształcenie typowe dla kierunków technicznych oraz szczegółową wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania produktu i wzornictwa przemysłowego.

Tym bardziej warto zwrócić uwagę na powstający projekt na Wydziale Mechanicznym, który znajduje się przy Alejach Jana Pawła II w Krakowie. Studenci Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego postanowili cały korytarz wypełnić projektami oraz rysunkami samochodów. Możemy tam zobaczyć różnorodne marki – od starych klasyk po nowoczesne albo wyścigowe auta czy chociażby bajkowych bohaterów. Aktualnie mural ten jest częściowo wykończony – widać, że co chwilę powstają tam nowe projekty, a inne są dokańczane, dodatkowo nabiera on kolorów. Są starannie wykonane, z ogromną precyzją, a każda kreska jest dokładnie przemyślana. Opiekunem, a zarazem pomysłodawcom jest prowadzący na tym kierunku Jan Bosak. Jest absolwentem Wydziału Graficznego krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i oprócz pracy na Politechnice Krakowskiej prowadzi Otwartą Pracownię Graficzną w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

Rozmawiając z Janem Bosakiem dowiedzieliśmy się, że projekt powstaje już od prawie sześciu lat. Tworzą go studenci z wszystkich roczników Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego – zostawiają swój znak na murach uczelni. Na sam pomysł wykładowca wpadł z prostego powodu. Ściany w budynkach na Czyżynach przypominały mu szpitalne mury. Większość z nich jest długa, biała, bez żadnych dekoracji czy kolorów. Postanowił za zgodą władz uczelni ozdobić je w sposób, który łączy się z kierunkiem tych studiów, dodając, że projektowanie samochodów jest jedną z trudniejszych rzeczy. Rysunki zaczęli więc malować studenci, którzy byli wielkimi fanatykami samochodów. Zamysłem było stworzenie unikatowej dekoracji oraz czegoś wielopokoleniowego. Każdy student, z każdego roku, może dodać tam coś od siebie oraz stać się zapamiętany poprzez swój pomysł. Niektóre projekty nie są skończone, bo dane osoby zakończyły już naukę na uczelni. A niektóre z nich nabierają barw, kolorów lub są cały czas modyfikowane. Korytarz prezentuje się wyjątkowo – jest długi, wypełniony ogromną ilością samochodów różnych marek lub nawet tych wymyślonych. Smutne, białe ściany zamieniły się w prawdziwe, artystyczne dzieło, które możemy podziwiać na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej.

Czy jest planowany jakiś koniec tego projektu? Jak na razie pozostało tam trochę miejsca dla nowych pomysłów i cały czas są chętni do kontynuowania tej tradycji. A pytając Jana Bosaka o możliwości zapełnienia kolejnych ścian uczelni, nie zaprzeczał. Wszystko zależy od dostępności czy czasu studentów, którzy jak sam twierdzi, są bardzo ambitnymi i młodymi ludźmi. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli oglądać jeszcze więcej podobnych pomysłów i projektów.

Oprócz tego w piątek, 21 kwietnia, rozpoczęła się wystawa „Mała Retrospektywa 2013 – 2023”, na której można zobaczyć prace studentów oraz wykładowców Laboratorium Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego Politechniki Krakowskiej. Wernisaż jest podsumowaniem oraz symbolem 10-letniego trwania tego kierunku studiów. Dzieła te będzie można oglądać do 19 maja w Galerii Politechniki Krakowskiej, Kotłowni, która znajduje się na ulicy Warszawskiej 24 w Krakowie.

Zapraszamy do odwiedzenia i zobaczenia zarówno korytarza designerów samochodowych jak i wernisażu w Galerii Politechniki Krakowskiej.

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska