Ministerialna Komisja Ewaluacji Nauki, która przeprowadzała ocenę działalności naukowej za lata 2017-2021, poddała jej w sumie ponad 300 jednostek naukowych, w tym 283 podmioty, które prowadziły działalność w trybie jawnym. W ramach 1145 dyscyplin oceniono dorobek 117 854 naukowców.
Złożony proces ewaluacji (wraz z etapem odwołań od pierwszych ocen) trwał przez cały 2022 rok. Teraz oficjalnie ogłoszono szczegółowe, ostateczne wyniki.
A+ i 7A dla dyscyplin Politechniki Krakowskiej
Politechnika Krakowska poddała ewaluacji działalność naukową w ramach 8 dyscyplin: architektura i urbanistyka, informatyka techniczna i telekomunikacja, automatyka, elektronika i elektrotechnika; inżynieria chemiczna; inżynieria lądowa i transport; inżynieria materiałowa; inżynieria mechaniczna, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Zgodnie z ostatecznymi decyzjami MEiN wszystkie otrzymały kategorię naukową A+ (poziom wiodący) lub A (poziom bardzo dobry).
Najwyższą możliwą kategorię A+ otrzymała na Politechnice Krakowskiej dyscyplina "architektura i urbanistyka", w ramach której działalność naukową prowadzi Wydział Architektury. W naukach inżynieryjno-technicznych, na 244 ocenianych dyscyplin, kategorię A+ otrzymało w tej ewaluacji tylko 15 dyscyplin. Musiały one spełniać wymagania kategorii A, a - na podstawie odrębnej oceny eksperckiej - wyróżniły się szczególnie wysokim poziomem działalności naukowej.
Kategorię A otrzymały wszystkie pozostałe dyscypliny na PK:
- informatyka techniczna i telekomunikacja (Wydział Informatyki i Telekomunikacji)
- automatyka, elektronika i elektrotechnika (Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej)
- inżynieria chemiczna (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej)
- inżynieria lądowa i transport (Wydział Inżynierii Lądowej)
- inżynieria materiałowa (Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki)
- inżynieria mechaniczna (Wydział Mechaniczny)
- inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki).
Ocena według nowych zasad
W 2022 roku ewaluację jakości działalności naukowej w Polsce przeprowadzono według innych zasad niż wcześniej. Oceniana była jakość działalności naukowej w ramach dyscyplin uprawianych w danym podmiocie, a nie jednostki naukowe (wydziały) uczelni, tak jak to miało miejsce dotychczas. Ponadto wzięto pod uwagę indywidualne osiągnięcia pracowników reprezentujących konkretną dyscyplinę. Podstawowymi kryteriami branymi pod uwagę podczas oceny były: poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności naukowej (kryterium I), efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych (kryterium II), wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki (kryterium III).
Ewaluację przeprowadziła Komisja Ewaluacji Nauki (KEN), która jest organem opiniodawczo-doradczym ministra nauki. Na podstawie jej szczegółowych raportów oraz zaproponowanej (uchwałą KEN) propozycji oceny kategorię poszczególnym dyscyplinom (A+, A, B+, B, C) przyznało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Od pierwszej oceny uczelnie mogły złożyć odwołania. Po rozpatrzeniu ponad 500 odwołań upubliczniono oceny wszystkich dyscyplin naukowych na polskich uczelniach i instytutach badawczych.
Od przyznanych kategorii naukowych zależą uprawnienia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów oraz kwota subwencji, które jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa.
"Dla PK znakomity wynik ewaluacji oznacza, że we wszystkich dyscyplinach uczelnia ma prawo m.in. do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego (przedłużenie uprawnień dla 7 dyscyplin oraz nabycie uprawnień przez najmłodszą na PK - informatykę techniczną i telekomunikację), prowadzenia kształcenia na studiach i w ramach Szkoły Doktorskiej" - podkreśla Politechnika w opublikowanym komunikacie dotyczącym ewaluacji.
Finlandia członkiem NATO

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Jakie linie tramwajowe planowane są w Krakowie w najbliższych latach? LISTA