Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nobel (kiedyś) dla Polaków!

Maria Mazurek
Maria Mazurek
Maria Mazurek
Maria Mazurek fot. Joanna Urbaniec
Dokładnie 105 lat temu Maria Skłodowska-Curie po raz drugi w swoim życiu odbierała Nagrodę Nobla. Tym razem za osiągnięcia z dziedziny chemii, konkretniej: za wydzielenie czystego radu (sześć lat wcześniej pojechała do Sztokholmu razem ze swoim mężem; zostali wtedy wspólnie nagrodzeni Noblem z fizyki).

Skłodowska-Curie była pierwszym i ostatnim polskim naukowcem, który został nagrodzony tą najważniejszą nagrodą. Najpewniej i jej by się nie udało, gdyby nie to, że pod koniec XIX wieku wyjechała studiować na Sorbonie (na ziemiach polskich wówczas kobiety nie miały prawa robić kariery naukowej).

Możemy unosić się narodową dumą, podkreślać nasze literackie osiągnięcia oraz wpływ Polski na obalenie komunizmu w Europie. Ale spójrzmy prawdzie w oczy: nasza nauka nigdy nie była na szczególnie wysokim poziomie. Nie dlatego, że Polacy byli głupi albo leniwi, ale dlatego, że nie mieli sprzyjających warunków.

Dzisiaj publikujemy wywiad z dr. hab. Marcinem Szwedem z Uniwersytetu Jagiellońskiego. On i jego współpracownicy dokonali właśnie przełomowych odkryć z neurobiologii. Wywrócili to, co wiemy o mózgu, niemal do góry nogami. Krakowski naukowiec ma zaledwie 40 lat. Karierę naukową rozwijał w Izraelu i Francji. Zapytałam go więc: dlaczego pan wrócił? Odpowiedział, że w ostatnich kilku latach klimat naukowy w Polsce bardzo się zmienił. Powstało Narodowe Centrum Nauki finansujące najciekawsze badania, zmieniły się przepisy i zasady w ośrodkach naukowych, młodzi naukowcy załapali się na porządne stypendia, a dzięki zastrzykowi unijnych pieniędzy polskie laboratoria zostały świetnie wyposażone. Dzięki temu polscy naukowcy zaczynają powoli dorównywać tym z wiodących ośrodków.

Wystarczy choćby wspomnieć udział Polaków w odkryciu cząstki Higgsa czy fal grawitacyjnych. Na Uniwersytecie Jagiellońskim szuka się leków na raka, a na AGH buduje ultranowoczesne roboty.

Oby tak dalej! Wtedy być może Polska doczeka się Nobla innego niż pokojowy lub literacki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska