W trakcie tego semestru wybitni naukowcy zaproszą uczestników do odkrywania fascynujących tajemnic Wszechświata. Pierwsze spotkania skoncentrują się na matematycznej strukturze rzeczywistości – zbadamy, dlaczego abstrakcyjne pojęcia matematyczne doskonale opisują otaczający nas świat i jak to możliwe, że teoretyczne modele matematyczne często przewidują odkrycia fizyczne. To zagadnienie będzie punktem wyjścia do omówienia takich tematów, jak kondensacja Bosego-Einsteina czy niezwykle niskie temperatury uzyskiwane w laboratoriach, gdzie materia ujawnia swoje zaskakujące, kwantowe właściwości.
Nie zabraknie również fascynujących dyskusji o czarnych dziurach, które z teorii przekształciły się w obiekt badań astronomicznych. Dowiemy się także, jak nowoczesne technologie pozwalają na obserwacje aktywnych galaktyk, umożliwiając nam głębsze zrozumienie procesów kształtujących ewolucję kosmosu.
W planach organizatorów jest również spojrzenie w przyszłość – rozmowy o wyzwaniach, jakie stoją przed komputerami kwantowymi oraz o fenomenie sieci neuronowych, algorytmów inspirowanych działaniem ludzkiego mózgu, które stanowią fundament dzisiejszej sztucznej inteligencji.
Wykłady są otwarte dla wszystkich i dostępne bezpłatnie, zachęcając do poszerzania wiedzy o świecie.
Cykl „Bliżej Nauki”, organizowany od 2015 roku przez Wydział FAIS UJ, ma na celu popularyzację nauki oraz ukazanie, jak badania naukowe wpływają na nasze życie. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu, we wtorki o 18:00, w siedzibie Wydziału przy ul. Łojasiewicza 11 w Krakowie.
Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego zachęca do udział w tej inspirującej podróży intelektualnej, która przybliża do zrozumienia najgłębszych tajemnic rzeczywistości.
