https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków bliżej kosmosu. W wydarzeniu naukowym na UJ weźmie udział amerykański astronauta Jeffrey Hoffman

Redakcja Kraków
Opracowanie:
Głównym prelegentem będzie Jeffrey Hoffman, amerykański astronauta, profesor MIT
Głównym prelegentem będzie Jeffrey Hoffman, amerykański astronauta, profesor MIT mat. prasowe UJ
W najbliższą sobotę, 14 września, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego stanie się miejscem, gdzie nauka i kosmos połączą siły, aby przybliżyć tajemnice Wszechświata oraz przyszłość eksploracji Marsa. Wydarzenie "Oddech Marsa i Eksploracja Kosmosu" będzie okazją do wysłuchania czołowych ekspertów, a głównym prelegentem ma być Jeffrey Hoffman, amerykański astronauta, profesor Massachusetts Institute of Technology.

Jak przekazuje krakowska uczelnia, wykłady otworzy prof. Sebastian Szybka, który wprowadzi słuchaczy w fascynujący świat kosmologii, omawiając pojęcia związane z Wielkim Wybuchem oraz pierwotną osobliwością. Jego prezentacja pt. "Narodziny Wszechświata" rzuci nowe światło na pytania o początki kosmicznej ewolucji.

Następnie dr Michał Drahus, badacz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas prelekcji "HYADES - kosmiczna misja UJ" przedstawi projekt, w ramach którego powstaje teleskop kosmiczny zdolny do badania wodoru i deuteru wokół komet i planetoid.

"Ten teleskop dostarczy bezprecedensowych danych na temat składu izotopowego wody w Układzie Słonecznym i pomoże rozwiązać zagadkę pochodzenia wody na Ziemi" - podkreśla uczelnia.

O przyszłości misji na Czerwoną Planetę

Kulminacyjnym punktem spotkania ma być wykład prof. Jeffreya Hoffmana, który zasłynął z udziału w pięciu misjach kosmicznych NASA oraz kluczowych operacjach na orbicie. Jako członek załogi NASA został pierwszym astronautą, który spędził 1000 godzin na pokładzie wahadłowca kosmicznego. Podczas spotkania na UJ omówi on eksperyment MOXIE, przeprowadzony na Marsie w ramach misji NASA Perseverance. MOXIE, przekształcając marsjański dwutlenek węgla w tlen, otwiera nowe możliwości dla przyszłych załogowych misji na Czerwoną Planetę. Profesor Hoffman przedstawi również plany związane z dalszymi badaniami i wykorzystaniem robotów w eksploracji kosmosu.

Następnie zaplanowana jest debata, w której wezmą udział wszyscy prelegenci. Publiczność będzie miała okazję zadać pytania i uczestniczyć w dyskusji na temat przyszłości kosmicznych badań.

Pokazy łazików marsjańskich

W trakcie wydarzenia będzie można również zobaczyć pokazy łazików marsjańskich, tunelu aerodynamicznego oraz zapoznać się z pracą Planetary Lab i badaniami Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ.

Partnerami wydarzenia są: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ, Planetary Lab oraz Fiction Lab.

Zapisz się!

Na spotkanie z wybitnymi naukowcami i astronautą, którzy współtworzą przyszłość kosmicznych podróży, UJ zaprasza do siedziby Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na kampusie uczelni na krakowskim Ruczaju (ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 11). Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy zachęcają do wcześniejszej rejestracji na stronie internetowej: https://oddechmarsa.uj.edu.pl.

F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska