https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Cracovia Sacra

Tadeusz Pieronek
Będzie można wejść za klauzurę, obejrzeć wnętrza ukazujące surowość, ale i swoiste piękno oraz prostotę kaplic, korytarzy, cel i ogrodów, w których swoim rytmem, od wieków niezmienionym, toczy się życie zakonne.

Noc Cracovia Sacra to tytuł pięknego podarunku, który wydział kultury krakowskiego magistratu przygotował dla mieszkańców miasta i przebywających w nim turystów, jako smakowitą niespodziankę na wzmocnienie ducha. Dzięki Nocy Cracovia Sacra przez dwa kolejne dni, a właściwie noce, będzie można obejrzeć, bez wykupywania biletów wstępu, pomieszczenia i obiekty sakralne, znajdujące się w ponad dwudziestu kościołach, w klasztorach krakowskich i w synagodze.

Wprawdzie kościoły te są dostępne dla wszystkich, niemniej na tę okazję zostanie otwarta niejedna brama na co dzień zamknięta i będzie można zobaczyć mnóstwo cennych, unikalnych dzieł sztuki, głównie sakralnej i przedmiotów przechowywanych w starych skrzyniach, szafach i sejfach, bardzo rzadko wystawianych publicznie.

To zwykle są zabytkowe relikwiarze ze szlachetnych kruszców, wysadzane klejnotami, wyjątkowej urody i o historycznej wartości szaty, naczynia i księgi liturgiczne, autentyczne pamiątki po wielkich świętych polskich, władcach, sławnych osobistościach, po znanych kompozytorach, mistrzach dłuta, pędzla i pióra.

Co więcej, zwłaszcza w klasztorach, także kontemplacyjnych, a więc zupełnie niedostępnych dla zwiedzających, będzie można wejść za klauzurę, obejrzeć wnętrza ukazujące surowość, ale i swoiste piękno oraz prostotę kaplic, korytarzy, cel i ogrodów, w których swoim rytmem, od wieków niezmienionym, toczy się życie zakonne osób, które wybrały je, by służyć Bogu, by być do Jego dyspozycji.

Taki właśnie jest sens sacrum, a więc tego co sakralne, czyli przeznaczone Bogu. Cracovia Sacra to wszystko to, co w królewskim mieście Krakowie, w ciągu historii i dziś zostało poświęcone Bogu, w ziemi, pięknie natury, w wytworach ludzkiego geniuszu architektury, we wszystkich rodzajach umiejętności i rozmaitych sztuk, ale także i chyba przede wszystkim w człowieku, który w Krakowie wzrastał ku świętości.

Mieli wyczucie organizatorzy Nocy Cracovia Sacra, proponując w jej programie swoistą pielgrzymkę śladami krakowskich świętych i błogosławionych, których relikwie znajdują się w krakowskich kościołach. Warto wskazać przynajmniej tych najbardziej znanych: św. Stanisława biskupa i męczennika oraz św. Jadwigę królową w katedrze na Wawelu, św. Jacka Odrowąża u dominikanów, św. Jana Kantego w kolegiacie św. Anny i w kaplicy Collegium Maius, św. Alberta Chmielowskiego u albertynek, św. Józefa Pelczara u sercanek, św. Faustynę Kowalską przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, bł. Szymona z Lipnicy u bernardynów, bł. Anielę Truszkowską u felicjanek, bł. Anielę Salawę u franciszkanów. A to przecież zaledwie część dłuższej listy, z której można dokonać innego wyboru.

W wybranych obiektach odbędzie się w tych dniach kilkanaście koncertów, występy chórów, zespołów muzycznych, solistów. Nie można być wszędzie, ale z całą pewnością każdy znajdzie coś interesującego. To mądra inicjatywa, służąca dobrze promocji miasta, ale przede wszystkim potrzebna krakowianom i licznym gościom przybywającym pod Wawel, możliwość przejrzenia murów zabytkowych obiektów i dostrzeżenia wartości duchowych, które w tych murach wzrastały.

Jeżeli sprawdzą się przewidywania organizatorów, to 14 i 15 sierpnia będziemy mieli dwie noce oblężenia kościołów krakowskich.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska