Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowa atrakcja w lesie łęgowym na Kamieńcu w Oświęcimiu
Osoby, które lubią spacery i obcowanie z naturą będą miały dodatkowy powód, by wybrać się na spacer po lesie łęgowym na Kamieńcu. Powstała tutaj ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, która pokazuje bogactwo flory i fauny na tym obszarze.
Jest to wspólne przedsięwzięcie miasta Oświęcim i firmy Synthos, która wsparła je finansowo w wysokości 100 tys. zł. Resztę potrzebnej kwoty na realizację ścieżki 150 tys. zł wyłożyło miasto. Z uroków tego miejsca najpełniej będzie można skorzystać wiosną, kiedy natura budzi się do życia. Pięknie prezentuje się też już dzisiaj, w zimowej scenerii. W zabawie i edukacji na ścieżce towarzyszyć będzie bóbr Bobuś.
- Mieszkańcy oraz turyści będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na trasie ścieżki edukacyjnej, poznać walory lasu łęgowego – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. – Ścieżka będzie także idealnym miejscem do plenerowych lekcji biologii i ekologii dla przedszkolaków czy dzieci ze szkół podstawowych, ale zapewne zainteresuje też osoby starsze – dodaje.
Spacerując ścieżką będzie można zapoznać się z informacjami umieszczonymi na 11 tablicach. Każdy będzie miał możliwość, w formie aktywnej zabawy, odkrywania bogactwa i zróżnicowania świata przyrody, m. in. rozpoznając ryby żyjące w Sole, gatunki drzew, podążając tropami zwierząt.
Las łęgowy w Oświęcimiu ma blisko 24 hektary
Trasa ścieżki w formie pętli okalającej las łęgowy zaczyna się przy ul. Przecznej w rejonie Klubu Sportowego „Soła”. Odcinek o długości 2,5 km będzie można pokonać w niecałą godzinę. W trakcie będzie też czas na odpoczynek w parku Pojednania Narodów na Kamieńcu.
Na trasie można będzie spotkać hotel dla owadów, wysłuchać ptasich treli na jednej z tablic, która zawiera imitację głosów ptaków czy zobaczyć starorzecze Soły. Ścieżka edukacyjna będzie dostępna o każdej porze roku.
- Montaż wszystkich tablic zakończy się pod koniec grudnia - zaznaczają w oświęcimskim Urzędzie Miasta.
Użytek ekologiczny „Łęg Kamieniec” został utworzony w 1998 roku w celu zachowania naturalnych fragmentów łęgów topolowo -wierzbowych oraz istniejącej na tym terenie flory i fauny ze względów naukowych, dydaktycznych i przyrodniczych. Zajmuje powierzchnię 23,84 ha.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Wielka woda wiele razy zalewała Kęty. Niosła strach i zniszczenie
- Świąteczne ozdoby do kupienia na targowisku w Oświęcimiu
- Działki budowlane w Oświęcimiu i okolicy. Poznajcie oferty
- Mateusz Olszak i Zuzanna Basak mistrzami świata w tańcu Latin Show!
- Sezon dla morsów w Zatorze i Oświęcim rozkręcił się na całego
- Rozpoczęto zbiórkę dla 5-letniej Mii, córki zamordowanej Pameli Sz. z Oświęcimia

Inflacja - los polskich rodzin