Beskid Żywiecki. Platforma widokowa pod szczytem Babiej Góry
Babiogórski Park Narodowy pokazał nową platformę widokową, która powstała przy ruinach dawnego schroniska pod Diablakiem. Wykonana została końcem 2021 roku. Jej powierzchnia jest niewielka i stworzona minimalistycznie. Według wszelkich zapewnień nie ingeruje w cenną przyrodę BgPN.
W tym celu jeszcze przed rozpoczęciem robót zostały wykonane przeglądy stanowisk przyrodniczych, które znajdują się w rejonie ruin, aby upewnić się, że lokalizacja platformy nie będzie im zagrażać - zapewniają w Babiogórskim Parku Narodowym.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Nowe miejsce to dodatkowa atrakcja na Babiej Górze
Specjalny zakątek, jakim jest platforma widokowa, uzupełnił sporą już sieć szlaków turystycznych, a dodatkowo może okazać się istotny ze względu na tzw. zmniejszenie presji turystycznej.
Jest w tym też szansa na poznawanie nowego. Dla turystów taka może okazać się wyprawa w pobliże ruin dawnego schroniska pod Diablakiem, które są tuż obok platformy widokowej. Dawne schronisko spłonęło w 1949 roku, trzy dekady później rozebrano jego mury, po których zostały resztki fundamentów.
Nie przeocz
Piękny widok z platformy to zdecydowanie największy atut tego miejsca. Warto się tam wybrać chociażby dla widoków zapierających dech w piersiach. Panorama, którą można oglądać z nowego miejsca w BgPN jest jedną z najpiękniejszych w Beskidach.
Jak dotrzeć do platformy widokowej pod Diablakiem?
Można to zrobić szlakiem zielonym z Lipnicy Wielkiej, Stańcowej (niedaleko znajduje się Punkt Informacji Turystycznej i Przyrodniczej BgPN, parking, a także tablice informacyjne i tablice z kodem QR do platformy e-biletów).
Także schodząc ze szczytu Babiej Góry szlakiem zielonym - platforma widokowa znajduje się tuż pod szczytem na wysokości 1616 m n.p.m.
Platforma widokowa została wykonana w związku z realizacją zadania pod nazwą: „Obiekty infrastruktury szlaków – uporządkowanie terenu po schronisku pod Diablakiem”. dofinansowanego ze środków Funduszu Leśnego.
Musisz to wiedzieć
