Góra Malnik to wznoszący się na wysokość 726 m szczyt w zachodniej części Gór Leluchowskich w Muszynie. O tym, że to miejsce ma świetne walory widokowe wiadomo było od dawna. Góra często odwiedzana była przez turystów, którzy podziwiali stamtąd piękno całej okolicy.

To właśnie dlatego, żeby zwiększyć jego potencjał na szczycie, który wznosi się 726 metrów nad poziomem morza powstała drewniana wieża. Na jej budowę władze Muszyny zdobyły środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na wsparcie dla gmin górskich. Wtedy to Muszyna otrzymała 7 milionów na tę inwestycję turystynczą.
Prace w terenie ruszyły w połowie maja. Wówczas przygotowywano grunt pod fundamenty wieży. Sama konstrukcja została realizowana u wykonawcy, następnie gotową już budowlę przetransportowana na miejsce.
Konstrukcję na szczycie Malnika stawiała firma InfraTel z Rybnika. Zgodnie z podpisaną 25 października 2022, miała na to 14 miesięcy i termin ten został utrzymany. Okazała wieża widokowa prezentuje się doskonale.

Nowa atrakcja uzdrowiska mierzy 42 metry, a jej górna platforma widokowa została zadaszona i króluje ponad koronami drzew. Z racji tego, w jakim miejscu jest położona oraz tego, że jest kolejnym ciekawym obiektem w słynącej z atrakcji turystycznych Muszynie, ma szansę stać się hitem. Ma na to nadzieję burmistrz Jan Golba. Będzie dostępna dla turystów lada dzień.

- Wieża widokowa w Muszynie na Malniku to kolejna ważna dla turystyki inwestycja, która zostanie oddana jeszcze w tym roku. Wieża jest już gotowa i czekamy tylko na jej odbiór. Roztaczają się z niej wspaniałe widoki na okoliczne góry, porośnięte lasami. Wkrótce jesień i natura zacznie swoją grę jesiennymi kolorami. Gwarantujemy fantastyczne wrażenia - przyznaje Golba.
Wiadomo, że wieża jest wyposażona w kamerę internetową, zasilaną hybrydowo, a także plansze z panoramami i opisami poszczególnych widoków.
Wieże i punkty widokowe w Małopolsce są popularne
W całej Małopolsce w ciągu ostatnich lat przybywa wież widokowych. Rosną jak grzyby po deszczu i każdy chce mieć taką konstrukcję na swoim terenie. Platformy, ślimaki, drewniane i stalowe konstrukcję przyciągają turystów. Najwięcej takich obiektów jest na terenie Beskidu Sądeckiego i Wyspowego. W tym roku powinny powstać kolejne dwie, a w planach jest więcej.
Spacer w chmurach, koronach drzew bądź nad drzewami. Takie opisy kuszą turystów, którzy chętnie odwiedzają małopolskie punkty widokowe.
Trzeba przyznać, że na turystów spragnionych pięknych widoków działają jak magnes, stanowiąc przy tym ciekawy przerywnik podczas spacerów czy pieszych wędrówek. Zazwyczaj konstrukcje różnią się tylko wysokością oraz materiałem, z którego zostają wykonane. Wystają ponad drzewami, obudowane drewnem mają chronić turystów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
