https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj otwarcie wieży widokowej na Łysuli. Drugiej takiej nie znajdziecie w całej Małopolsce. Można z niej zjechać 54-metrową zjeżdżalnią

Agnieszka Nigbor-Chmura
Powiat gorlicki zaczyna się zagęszczać atrakcjami, które mają przyciągnąć turystów w ten rejon Małopolski. Po uruchomieniu w 2019 roku wieży widokowej na Ferdlu w Wapiennem w gminie Sękowa i ubiegłorocznym (2023) otwarciu wieży widokowej w Moszczenicy, dzisiaj swoje podwoje dla miłośników podziwiania beskidzkich widoków z wysokości otwiera gmina Gorlice. To tam, a konkretnie w Dominikowicach na Łysuli z gęstwiny lasu wyrosła ta niezwykła atrakcja. To kolejny punkt widokowy na mapie Małopolski.

Wieża widokowa na Łysuli w powiecie gorlickim ma 32 metry. Taras widokowy, z którego można obserwować panoramę Beskidu Niskiego, posadowiony jest na 28 metrach. O ile, by na niego wejść, trzeba pokonać 160 stopni, to amatorzy ostrych wrażeń na pewno będą mieli frajdę z drogi powrotnej. Oczywiście z wieży można zejść tradycyjnie, ale można też skorzystać z niezwykłej, bo aż 54-metrowej zjeżdżalni, jedynej takiej w Małopolsce.

Dla bezpieczeństwa korzystających osób, przed wejściem zamontowana została na niej bramka z elektronicznym okiem, które liczy wchodzących.

- Gdy doliczy do 80, zamyka się – mówi Jan Przybylski, wójt gminy Gorlice. - I nie otworzy dopóty, dopóki ktoś nie zejdzie z konstrukcji i nie zwolni miejsca. Taras widokowy został zamontowany na 28. jej metrze, zaś poziom platformy wspomnianej zjeżdżalni został zaplanowany na 25 metrze. Stamtąd, po przejechaniu około 54 metrów staniemy u stóp konstrukcji – wylicza wójt.

Miejsce budowy wieży w Dominikowicach zostało wybrane po rekonesansie w terenie z wykorzystaniem drona, który wznosił się kolejno na wysokość 30, 40 i 50 metrów. Chodziło o to, by wybrać pułap z najciekawszym widokiem. Łysulę znają także pątnicy. Kilka lat temu powstała tutaj bowiem plenerowa Droga Krzyżowa.

Łysula to szczyt w Beskidzie Niskim w gminie Gorlice. Wzniesienie (551 m n.p.m.) jest gęsto zalesione i od północnego zachodu graniczy z Dominikowicami (Gmina Gorlice), a od północnego wschodu z Krygiem (Gmina Lipinki). Przez szczyt przebiega zielony szlak prowadzący do Wapiennego - najmniejszego uzdrowiska w Polsce, ale też do wieży widokowej na górze Ferdel (648 m n.p.m.), dostępnej dla turystów już od pięciu lat.

Na dzisiejsze popołudnie zaplanowane zostało wielkie otwarcie tej atrakcji turystycznej. Piknik rodzinny z animacjami, grami terenowymi, dmuchańcami, pianą party, małą gastronomią i grillem rozpocznie się o godzinie 15. Na godzinę 16 zaplanowane zostało otwarcie wieży.

- Zapraszamy wszystkich miłośników pięknych widoków i pieszych wędrówek To będzie niezapomniany dzień pełen wrażeń i przepięknych krajobrazów. Zachęcamy do wspólnego świętowania i do zobaczenia na szlaku! - dodaje Jan Przybylski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska