Polska pierwsza w rankingu CNN

Duch PRL-u
Nowa Huta jest jednym z punktów obowiązkowych na turystycznej mapie Krakowa. I nie chodzi wyłącznie o socjalistyczną architekturę z elementami renesansu. Ani też o odważne jak na tamte czasy rozwiązania planistyczne. Kluczowy jest wciąż unoszący się nad dzielnicą duch PRL-u. Tu entuzjazm budowniczych, marzenia o lepszym jutrze mieszkańców oraz propaganda socjalizmu mieszały się ze sobą w równych proporcjach.
Nowa Huta ma wiele pięknych miejsc, które zasługują na dostrzeżenie ich blasku i okazałości. Atrakcyjne miejsca opołożone są często na terenie dawnych wsi, które „pochłonęła” Nowa Huta. Na dzisiejszy obszar składają się m.in: Czyżyny, Bieńczyce, Mistrzejowice, Batowice, Dziekanowice, Łęg, Mogiła, Krzesławice, Pleszów, Grębałów, Zesławice, Kantorowice, Lubocza.
Królewskie blokowisko w Krakowie. "Zamek" w Czyżynach powsta...
Kopiec Wandy
Teren dzisiejszej Nowej Huty jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie osadnictwo istnieje nieprzerwanie od neolitu. Badania archeologiczne ujawniły tu także dużą osadę celtycką, jeden z większych w Europie ośrodków garncarskich z czasów rzymskich i najstarszą na ziemiach polskich osadę Słowian. Prawdziwym skarbem Nowej Huty jest kopiec Wandy – uchodzący za mogiłę córki założyciela miasta, Kraka.
W okresie średniowiecza istniało tu kilkanaście wiosek, gdzie swoje siedziby miały rody Gryfitów (Braniccy z Branic i Ruszczy) i Odrowążów (biskup Iwo Odrowąż był fundatorem klasztoru w Mogile). W późniejszych czasach mieli tu także swoje majątki: Wierzynkowie, Wodziccy, Czartoryscy, Mycielscy, Popielowie, Badeniowie. Stąd licznie występujące na tym terenie dwory, pałace i obiekty sakralne.
Ponieważ dzisiejsza wschodnia granica Nowej Huty (na Potoku Kościelnickim) pokrywa się z dawną granicą austriacko-rosyjską, spotykamy tu liczne forty oraz jedno z najstarszych w Europie lotnisk (dziś Muzeum Lotnictwa Polskiego w Czyżynach).