https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa linia tramwajowa na południu Krakowa. Rozważane są dwie opcje jej poprowadzenia

Ewa Wacławowicz
Pętla tramwajowa Czerwone Maki - tu ma rozpocząć się nowa linia tramwajowa
Pętla tramwajowa Czerwone Maki - tu ma rozpocząć się nowa linia tramwajowa Anna Kaczmarz / Polska Press
Jest umowa na opracowanie wielowariantowej i wielobranżowej koncepcji nowej linii tramwajowej oraz rozbudowy ulicy Bunscha i budowy ulicy Humboldta na odcinku od pętli Czerwone Maki do zachodniej obwodnicy Krakowa.

Na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich firma Sweco Polska opracuje kilka wariantów koncepcji nowej inwestycji. Spośród nich wskazany zostanie wariant preferowany, w oparciu o który złożony będzie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. W ramach tego postępowania przeprowadzone będą konsultacje społeczne.

Rozbudowa ulic i nowa linia tramwajowa

Zgodnie z założeniem ulica Bunscha ma zostać rozbudowana na odcinku ok. 1,4 km. Na jej przedłużeniu ma powstać ulica Humboldta o długości ok. 1.3 km. Następnie na odcinku od ul. księdza Trockiego do węzła autostradowego A4 Kraków – Skawina ma zostać rozbudowa ul. Skotnicka (ok. 1 km).

"Wzdłuż tych wszystkich elementów układu drogowego powstanie nowa linia tramwajowa. Jej początek wyznacza pętla „Czerwone Maki P+R”. W przypadku części tramwajowej rozważane są dwie opcje: pierwsza to budowa linii wzdłuż ulic Bunscha, Humboldta i Skotnickiej do pętli wraz z terminalem i parkingiem, który miałby być zlokalizowany w rejonie węzła autostradowego, po jego wschodniej lub zachodniej stronie. W ramach drugiej opcji linia tramwajowa kończyłaby się pętlą i parkingiem P+R w rejonie rozjazdu z przyszłą linią do os. Kliny, po zachodniej stronie szpitala im. Babińskiego" - informuje krakowski magistrat.

W ramach całego zadania wybudowane mają zostać także drogi rowerowe, chodniki i przystanki autobusowe. Ponadto przebudowane będą skrzyżowania, a także wybudowana lub przebudowana infrastruktura podziemna.

Prawie 2 lata prac

Wykonawca – na kompletną realizację zadania, a więc zaproponowanie wariantów koncepcji, uzyskanie wszelkich uzgodnień, wskazanie rozwiązania optymalnego, przygotowanie i złożenie materiałów do uzyskania decyzji środowiskowej i uzyskanie tej decyzji – będzie miał 22 miesiące licząc od podpisania umowy.

Wartość kontraktu to niecałe 2 mln zł.

Odkryto nieznane dzieło Chopina

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska