Aplikację, którą przygotowano na zlecenie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, zaprezentowali wczoraj naukowcy z Katedry Geoinformatyki i Informatyki Stosowanej AGH. To pierwszy w Polsce tzw. system geoinformatyczny.
Aplikacja ma przede wszystkim na celu wizualizację rozmieszczenia karetek na terenie Krakowa i całego województwa małopolskiego. Dzięki temu łatwiej będzie zaplanować, gdzie ustawić karetki, by jak najszybciej docierały w każdy punkt miasta.
System może też pomóc rozmieścić ambulansy i służby medyczne w sytuacjach kryzysowych.
Program, który powstawał od czerwca, w Małopolsce będzie wykorzystywany nieodpłatnie, ale ma zostać opatentowany i być sprzedawany m.in. do innych województw.
Kolejna nowoczesna aplikacja, która powstała w Krakowie, to „Jestem Blisko”. Jej założeniem jest aktywizacja wszystkich mieszkańców, którzy czują się na siłach, żeby udzielić pierwszej pomocy.
Jak to będzie działać? Każdy, kto ściągnie aplikację, trafi automatycznie do bazy wolontariuszy. W momencie, gdy operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego dostanie informację o jakimś zdarzeniu, wyśle tam nie tylko karetkę, ale także wolontariusza znajdującego się najbliżej wypadku.
- Czas od zatrzymania krążenia do obumarcia mózgu to około 4-5 minut. Nie ma możliwości, żeby karetka dojechała tak szybko. Jeśli przed ambulansem na miejsce dotrze wolontariusz i zacznie udzielać pierwszej pomocy, pacjent będzie miał o wiele większe szanse na przeżycie - mówi dr Piotr Sowizdraniuk, zaangażowany w projekt.
Aplikacja jest już gotowa, czeka na prawne wsparcie niezbędne do uruchomienia programu pilotażowego.