Jak informuje wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka karetka, która trafiła do Kocmyrzowa jest jedną z dwóch zakupionych z funduszy rezerwy celowej budżetu państwa. A zakup sformalizowało krakowskie pogotowie podlegające Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego.
Uzupełnienie floty krakowskiego pogotowia
- Pieniądze na dwie karetki otrzymaliśmy z budżetu państwa na odtworzenie floty w pogotowiu krakowskim. To dlatego, że w tym roku przekazaliśmy dwie karetki na Ukrainę. Wartość nowej, którą przekazujemy do Kocmyrzowa to blisko 600 tysięcy złotych. W tym punkcie stacjonowania nowy ambulans zastąpi dotychczasowy pięcioletni pojazd dosyć wyeksploatowany, bo ma 200 tysięcy kilometrów przebiegu - mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.
Podkreśla, że nowy ambulans jest nowoczesny z automatyczną skrzynią biegów, gdzie kierowca - ratownik nie musi już myśleć o zmianie biegów, tylko bezpiecznym i szybkim dowiezieniu chora osobę do szpitala.
Jak informuje Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, któremu podlega kocmyrzowski punkt stacjonowania karetki - auto jest najnowszej generacji, wyposażone w nowatorski, elektryczny mechanizm mocowania noszy, a krzesło kardiologiczne posiada system schodołazowy. Ambulans pomalowany został na kolor żółty, dzięki czemu jest już gotowy do pracy w nowym standardzie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, do którego pojazdy należy dostosować do 2030 roku.
Wyposażenie karetki ponad standard
Wyposażenie przekazanego do Kocmyrzowa ambulansu nie tylko spełnia wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia, ale również zawiera elementy wykraczające ponad standardy. na pokładzie tej karetki znajduje się m.in. urządzenie do automatycznego uciskania klatki piersiowej podczas resuscytacji czy videolaryngoskop.
- W Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym od zawsze dużą wagę przywiązujemy do jakości udzielanych świadczeń. To jest niezwykle istotne w systemie bezpieczeństwa mieszkańców i osób korzystających z tego systemu. Jakoś to przede wszystkim ludzie, ratownicy i ich umiejętności, to nowoczesne metody udzielania pomocy, reagowania na sytuacje, które wymagają nadzwyczajnej pomocy. Oczywiście w tym niezbędne są nowoczesne ambulanse - Marek Maślerz, zastępca dyrektora Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
Z nowej ambulansu cieszą się samorządowcy z gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Za troskę o tutejszy punkt stacjonowania karetki zarówno przewodnicząca Rady Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Małgorzata Doniec, jak i wójt Marek Jamborski - podczas uroczystości przekazania pojazdu - dziękowali przedstawicielom pogotowia i samorządowi wojewódzkiemu.
Pięcioletnią karetkę zastąpiła nowoczesna
- W Kocmyrzowie była karetka od pięciu lat. Służyła do tej pory, teraz jest wymieniona na nowocześniejszy pojazd. Ma on udogodnienia, których poprzedni nie miał. Dotychczasowa nasza karetka zostaje w pogotowiu krakowskim jako rezerwowa, gdyby w którymś punkcie stacjonowania karetka uległa awarii, to ta nasza poprzednia zostanie tam przekazana. Obecnie do naszego województwa trafiły dwie karetki i bardzo się cieszę, że jedna z nich została przeznaczona dla Kocmyrzowa - mówi Marek Jamborski, wójt gminy Kocmyrzów-Luborzyca.
Wicemarszałek Smółka podkreśla, że województwo małopolskie bardzo mocno stawia na bezpieczeństwo nie tylko to publiczne, ale również zdrowotne.
- W ostatnich latach bardzo duże nakłady zostały poczynione na szpitale nie tylko wojewódzkie, ale i powiatowe oraz uniwersytecki. W 2020 roku zakupiliśmy 50 kompletnych ambulansów. To wsparcie jest widoczne, bo te karetki obsługują mieszkańców województwa oraz udzielają pomocy turystom i partnerom biznesowym, którzy przyjeżdżają do Małopolski i do Krakowa - mówi.
W Małopolsce są dążenia do wymiany pojazdów medycznych w taki sposób, żeby karetki nie były starsze niż pięć lat. Ten standard obowiązuje już w wielu punktach i karetki są sukcesywnie wymieniane. W najbliższych dniach będą wymieniane i przekazywane nowoczesne pojazdy w Krzeszowicach, Wolbromiu i Krakowie, żeby ratownikom krakowskiego pogotowia zapewnić jak najlepszy sprzęt.
Służba maltańska z Krzeszowic otrzymała ambulans sanitarny. ...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę
