Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe miasto pod Brzeskiem

Małgorzata Więcek-Cebula
Szczepanów był miastem od 1761 r. do połowy XIX wieku. Od czwartku znów ma taki status
Szczepanów był miastem od 1761 r. do połowy XIX wieku. Od czwartku znów ma taki status archiwum
W Szczepanowie spokojnie minął pierwszy "miejski" weekend. Kilka dni temu ta niewielka miejscowość w powiecie brzeskim odzyskała prawa miejskie. Nic to jednak nie zmieniło w spokojnym życiu mieszkańców. Tak jak zwykle robili zakupy, porządkowali ogródki, czy też modlili się w miejscowej bazylice. Może tylko podczas rodzinnych, niedzielnych obiadów większość dyskutowała o tym wydarzeniu.

Zobacz także: Brzesko: rewitalizacja Rynku na finiszu

- To dla nas wszystkich wielka radość - podkreśla sołtys Anna Lubowiecka.

Dokument potwierdzający przywrócenie praw przywiózł z Warszawy Tomasz Siemoniak, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Odzyskanie ich uroczyście świętowano cztery dni temu.

Ta korekta administracyjna ma jednak charakter honorowy. Szczepanów nadal administracyjnie będzie należał bowiem do gminy Brzesko. Nie będzie miał też burmistrza ani rady miejskiej. I co najważniejsze dla samych mieszkańców - nie będzie nowych podatków.

Przywrócenie praw ma za to podnieść rangę miejscowości w której urodził się św. Stanisław.

O wprowadzenie korekty już kilka lat temu wystąpił ksiądz Władysław Pasiut, proboszcz miejscowej parafii. Po cichu liczył, że Szczepanów na powrót stanie się miastem w 2014 roku, przy okazji rocznicy 1000-lecia chrześcijaństwa na ziemi szczepanowskiej. Sprawy udało się jednak nieco przyspieszyć. Pretekstem stała się 250. rocznica... przyznania statusu miasta (patrz ramka).

Przywrócenie praw oznacza, że na terenie gminy Brzesko będą teraz dwa miasta.

- Jest to pewien ewenement w skali województwa - zwrócił uwagę wojewoda Stanisław Kracik, który wziął udział w uroczystej sesji.

Nowe, wirtualne oblicze gminy Gnojnik

Podczas tego spotkania sporo dyskutowano o zmianach, ale nie tylko. Przyznano także tytuł Honorowego Obywatela Miasta Brzeska księdzu dziekanowi Władysławowi Pasiutowi. Duchowny został uhonorowany za pracę na rzecz Szczepanowa i lokalnej społeczności. To właśnie on przygotowywał parafię do jubileuszu 750-lecia kanonizacji św. Stanisława, a także zabiegał o podniesienie sanktuarium do rangi bazyliki mniejszej. Duchowny od wielu lat organizuje pomoc dla rodzin wielodzietnych w złej sytuacji finansowej i osób samotnych.

Wyróżnienie - Medal na Wstędze otrzymała także Janina Błoniarczyk - nauczycielka matematyki w brzeskim liceum, która przez czterdzieści lat swojej pracy wychowała setki uczniów, którzy ukończyli tę szkołę.

Szczepanów utracił swoje prawa miejskie w połowie XIX wieku

Szczepanów był lokowany jako prywatna wieś rycerska. W połowie XVII wieku przeszedł w ręce Lubomirskich, jako część tzw. klucza wiśnickiego. Wtedy przeżywał największy rozkwit. W 1761 roku uzyskał prawa miejskie. Miasto zostało usytuowane przy drodze prowadzącej do Brzeska. Powstał rynek na planie nieregularnego czworoboku. Po rozbiorze Polski znalazł się w zaborze austriackim. Po reorganizacji administracyjnej, wszedł w skład cyrkułu bocheńskiego. Później, przez kilkadziesiąt lat, miastem władali Potoccy. Ostatnia wzmianka o Szczepanowie jako miasteczku pochodzi z 1848 roku. Przypuszczalnie utracił on prawa miejskie w XIX w. (bazylikaszczepanów.pl)

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? Rozdajemy bilety.**Rozdajemy bilety**

Wymyśl nazwę dla pociągu i zgarnij nagrodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska