Spis treści
Nowe święto państwowe w Polsce. Będziemy je obchodzić 14 lutego
Od 2025 roku 14 lutego w Polsce będzie kojarzony nie tylko z walentynkami czyli znanym wszystkim świętem zakochanych. Niedawno sejm jednogłośnie podjął decyzję o wprowadzeniu nowego święta państwowego, które obchodzone będzie właśnie 14 lutego. Dzień ten będzie oficjalnie upamiętniany jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. W odróżnieniu jednak o wielu innych świąt nie będzie on dniem wolnym od pracy, jak się jednak okazuje urzędy państwowe i instytucje edukacyjne będą zobowiązane do organizacji wydarzeń upamiętniających.
W Polsce do tej pory było 11 świąt państwowych i narodowych, z czego trzy z nich są dniami wolnymi od pracy. Już w tym roku 14 lutego dołączy do grona świąt państwowych - nie będzie on jednak dniem wolnym od pracy. Przejdź do galerii i zobacz jakie dni w Polsce są dniami ustawowo wolnymi od pracy.
Jak podaje portal dzieje.pl podczas środowego posiedzenia Sejmu poseł sprawozdawca projektu ustawy Piotr Adamowicz wskazał iż, w katalogu świąt państwowych znajduje się wiele dat upamiętniających wiele wydarzeń. „Na przykład ponad 10 lat temu rangą ustawy upamiętniono żołnierzy wyklętych. Jednakże w tymże katalogu świąt narodowych zabrakło Armii Krajowej - najliczniejszej podziemnej struktury, walczącej w czasie II wojny światowej o wolność Polski” - powiedział.
Święto państwowe a święto narodowe
Jak podaje infor.pl święto państwowe – zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN – stanowi „święto ustanowione przez władze państwowe”, zaś pojęciem święta narodowego określa się „święto upamiętniające wydarzenia ważne dla jakiegoś narodu”. Warto wiedzieć, że święto państwowe (narodowe) nie musi być dniem wolnym od pracy i odwrotnie, nie każdy dzień określany jako wolny od pracy jest jednocześnie określany jako święto państwowe (narodowe).
Obecnie dniami wolnymi od pracy są tylko 3 święta narodowe:
1 maja,
3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja)
11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości).
Ten materiał może Cię zainteresować: Pracownicy starostwa i jednostek walczą o podwyżki. Będzie strajk w urzędach?
Jak obchodzić święto państwowe?
W Polsce nie ma Jedynie ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych nakłada w art. 7 obowiązek podnoszenia w czasie świąt państwowych flagi państwowej na budynkach organów administracji rządowej i innych organów państwowych oraz państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych
