Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe życie dla kopca Kościuszki. Będzie muzeum, biblioteka i ogród

Nicole Makarewicz
Nicole Makarewicz
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
We wrześniu 2019 roku krakowianie i turyści mają wejść do Muzeum Kościuszkowskiego, którego budowę wsparł samorząd województwa.

- Przygotowywaliśmy się do tego projektu od 1820 roku. Już pierwszy prezes gromadził pamiątki po Kościuszce, więc jesteśmy gotowi do utworzenia muzeum do 2019 roku - mówił zadowolony prof. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki. Jego stowarzyszenie otrzymało właśnie 6,3 mln zł dofinansowania ze środków unijnych, przyznanych przez samorządu województwa, na budowę muzeum. Co istotne, środki przyznano akurat w Roku Kościuszkowskim. Za te dofinansowanie i pieniądze własne komitetu Małopolanie dostaną miejsce, gdzie edukacja będzie łączyła się z rekreacją.

Muzeum ma być nowoczesne, pełne prezentacji 3D i wirtualnych wizualizacji. - Będzie też dostosowane do potrzeb osób mających problem z poruszaniem się - opowiada prof. Piotr Dobosz, skarbnik w Komitecie Kopca Kościuszki.

Powstanie też ścieżka edukacyjna z makietą kopca i fortu dla osób słabowidzących i niewidomych, a także specjalistyczna biblioteka. Po zwiedzaniu gości będą mogli odpocząć w ogrodzie kościuszkowskim, który wyrośnie pod zboczami kopca. Będzie tam wiele ławeczek i elementów małej architektury sprzyjających rekreacji.

Krakowskie kopce z dawnych lat [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Szczegóły realizacji inwestycji są jeszcze nieznane, ale twórcy koncepcji zapewniają, że mają już wszystko zaplanowane. Podpisanie umowy dofinansowania muzeum przypadło na 20. rocznicę „powodzi tysiąclecia”, która zniszczyła kopiec.

Jak podkreślają przedstawiciele komitetu, trzeba jeszcze wiele zrobić by całkowicie zabezpieczyć to miejsce i powstające muzeum przed nagłymi załamaniami pogody, bo to właśnie deszcz najbardziej szkodzi kopcowi.

- Tu ścierają się dwie opcje. Osób, które chcą klasycznej formy i tych, którzy zdają sobie sprawę, że ze względu na natężenie ruchu turystycznego i zagrożenia atmosferyczne potrzebne jest unowocześnienie kopca - tłumaczy prof. Dobosz.

Zapewnia jednak, że komitet monitoruje wszystkie zagrożenia, a na co dzień wynajęte firma dba o bieżące utrzymanie jednego z najpopularniejszych miejsc w Krakowie.

Autor: Nicole Makarewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska