- Powoli proces, z jednej strony wymiany kadr, z drugiej strony rekrutacji nowych osób poprzez ogłaszanie nowych konkursów przebiega - wyłaniane są osoby, które będą ze mną pracować - mówił prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. "Chciałbym pani Ewelinie Pytel i panom Pawłowi Szczepanikowi i Arturowi Buszkowi serdecznie pogratulować wygrania konkursów".
"Mamy przed sobą jeszcze dużo do zrobienia"

- Z ramienia pana prezydenta będę dbała o politykę równościową, ale myślę, że to pojęcie obrosło wieloma stereotypami, więc warto przywołać o co właściwie w nim chodzi, a chodzi o konkret. Chodzi nam o to, żeby każdy mieszkaniec i mieszkanka, niezależnie od stanu zdrowia, płci, pochodzenia, narodowości, orientacji seksualnej i tożsamości czuł się w Krakowie dobrze. Do tego będziemy dążyć - mówiła Ewelina Pytel, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. polityki równościowej.
W tym celu będę współpracowała oczywiście z wszystkimi pełnomocnikami pana prezydenta, żeby wspólnie o to zadbać. Oczywiście nie tylko z osobami z wewnątrz urzędu, ale też mam nadzieję z jak najszerszą grupą osób z poza sektora publicznego, tzn. z przede wszystkim NGO-sów - to są często organizacje obywatelskie, które najlepiej znają potrzeby grup, które doświadczają dyskryminowania. Ale także ze szkołami, nauczycielami, uczniami, dyrektorami i każdym kto tylko będzie chciał pomóc w dążeniu do tej jak najszerszej równości - mówiła.
Ewelina Pytel wyjaśniała również: "Wiemy, że mamy przed sobą jeszcze wiele do zrobienia, zwłaszcza na polu dyskryminacji, a czasem niestety również zachowań przemocowych. Nie ustaniemy w tej walce. Dołożę wszelkich starań. Chciałabym, żeby to było bardzo jasne, żeby do takich sytuacji, w żadnym urzędzie, w żadnej instytucji publicznej w Krakowie nie dochodziło. Oczywiście poza tymi instytucjami w ramach moich kompetencji będę się starać o to, żeby wszelkie nieprawidłowości, sytuacje spraw pracowniczych, które nie powinny mieć miejsca zniknęły i żebyśmy mogli wspólnie tworzyć kulturę tego miasta".
Ewelina Pytel w latach 2018–2024 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej, a następnie przewodniczącej Zarządu Regionu Małopolskiego Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji (KOD). Do jej obowiązków należała koordynacja pracy wolontariuszy na terenie województwa, organizacja wydarzeń publicznych: debat, dyskusji i manifestacji (m.in. w sprawach ataków na osoby LGBT+, przeciwdziałania dyskryminacji, praw kobiet, wolnych mediów, zagrożeń dla wolności nauki i niezależnego sądownictwa), promocja działań prodemokratycznych oraz organizacja i realizacja akcji informacyjnych i edukacyjnych.
Monitorowanie krakowskiej kultury

Paweł Szczepanik zapewnił, że będzie dbał o monitorowanie sytuacji w krakowskich instytucjach związanych z kulturą, a także będzie prowadził szeroki dialog z krakowskimi twórcami na wszelkich polach działalności kulturalnej.
- Ten cel, który stawiamy sobie z panem prezydentem, jako pierwszy, to "snapshot", taka migawka z krakowskiego życia kulturalnego. Narzędzia do tego będą oczywiście analizy miejskich instytucji kultury, zarówno oczywiście pod kątem zarządzania jak i też pól działalności i wreszcie grup odbiorców, ale także i stworzenia obrazu tego, jak wygląda nieinstytucjonalne życie kulturalne. Wydaje się, że w tym momencie mamy o tym dużo bardziej bledsze pojęcie - mówił pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury Paweł Szczepanik.
Paweł Szczepanik w latach 2012–2019 był związany z Capellą Cracoviensis, współtworzył program festiwalu Misteria Paschalia, a także pełnił funkcję sekretarza i menedżera Fundacji {oh!} Orkiestra Historyczna. Obecnie Paweł Szczepanik jest kierownikiem muzycznym Radia Kraków Kultura, z którym współpracuje od 2017 roku. Jest również dyrektorem artystycznym i organizacyjnym wydarzenia muzycznego Kromer Festival Biecz.
"Kraków jest miastem otwartym"

- Kraków jest miastem otwartym i moją rolą, jako pełnomocnika ds. organizacji pozarządowych jest pielęgnowanie tej otwartości na organizacje pozarządowe, ale także grupy nieformalne, które np. chciałyby zmienić status swojej współpracy z miastem. Chcę pielęgnować tę otwartość poprzez dialog, przez to aby być dostępnym dla trzeciego sektora, aby aktywnie włączać się w pracę trzeciego sektora w Krakowie - mówił Artur Buszek, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. organizacji pozarządowych.
Wskazał również, że w pierwszej kolejności chce się zająć problemami, które już są zgłaszane przez organizacje pozarządowe. Jednym z takich problemów, które wskazał Buszek jest polityka lokalowa względem organizacji pozarządowych: "Miasto już poczyniło spotkania z organizacjami, już mamy pewną diagnozę, natomiast na pewno chcę kontynuować i wspierać tę pracę, wyjść naprzeciw postulatom organizacji w zgodzie z tym co mamy w urzędzie. Wiemy, że pewnych problemów nie rozwiążemy ad hoc".
Artur Buszek w przeszłości był radnym i wiceprzewodniczącym RMK, a także przewodniczącym Komisji Dialogu Obywatelskiego i wiceprzewodniczącym Komisji Głównej. Angażował się społecznie w organizacjach pozarządowych, m.in. był współzałożycielem Instytutu Monteskiusza, działał w krakowskiej Radzie Budżetu Obywatelskiego, Radzie Społecznej przy Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie, a także w Krakowskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego.
Związki partnerskie - jest projekt ustawy
