https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne technologie wkraczają do tarnowskich autobusów miejskich. Pasażerom będzie jeździło się wygodniej

Paweł Chwał
Na umieszczonych w autobusach tablicach wyświetlanych jest coraz więcej przydatnych dla podróżnych informacji
Na umieszczonych w autobusach tablicach wyświetlanych jest coraz więcej przydatnych dla podróżnych informacji Paweł Chwał
Nowe udogodnienia w tarnowskich autobusach mają ułatwić życie pasażerom, którzy korzystają z komunikacji miejskiej. Niektóre z nich są innowacyjne nie tylko w skali kraju, ale Europy.

FLESZ - Kiedy mogą odmówić wypłaty z AC?

od 16 lat

Wszystkie autobusy MPK wyposażone zostały w elektroniczne tablice, na których wyświetlane są na bieżąco informacje przydatne dla podróżnych. Pasażer może za ich pośrednictwem dowiedzieć się o tym, autobusy jakich linii, przyjadą w ciągu najbliższych 30 minut na najbliższy przystanek.

- Nasz system posiada dodatkowe funkcje. Poza numerami linii podawane są także informacje na temat kierunku i godzin odjazdu innych autobusów, a to powinno w znaczący sposób ułatwić ewentualne przesiadki – wyjaśnia Jerzy Wiatr, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie.

Z autobusu na... rower

Dotąd w autobusach miejskich, które kursowały w rejonie dworca PKP wyświetlane były informacje o odjazdach pociągów. Teraz pasażerowie będą otrzymywać także komunikaty o rowerach miejskich.

- Porozumieliśmy się z operatorem jednośladów. Gdy autobus będzie zbliżać się do przystanku, obok którego znajduje się stacja rowerowa, na ekranie LCD pojawi się informacja o tym, ile rowerów jest w danej chwili na niej dostępnych do wypożyczenia. Promujemy transport zintegrowany. Może ktoś jadąc autobusem zechce przesiąść się na rower, a dzięki temu będzie to łatwiejsze – dodaje Jerzy Wiatr.

Kierowcy pomogą usunąć zawalidrogi

Nowością w skali kraju jest system do poprawy płynności ruchu drogowego w mieście. Kierowca po zauważeniu jednego ze zdarzeń lub utrudnień w ruchu (uszkodzony przystanek, blokada przejazdu np. przez źle zaparkowany samochód, podtopienie jezdni, nisko wiszące konary drzew bądź przewody elektryczne) wybiera na ekranie autokomputera odpowiednią opcję a informacja ta natychmiast przesyłana jest do dyspozytora MPK oraz do odpowiednich służb, jak centrum zarządzania ruchem, zakład energetyczny czy straż miejska. Te mogą dzięki temu szybciej zareagować i usunąć przeszkody.

Prawdopodobnie jeszcze w sierpniu w tarnowskich autobusach pojawia się też dodatkowe kasowniki, za pomocą których można będzie zapłacić za przejazd zwykłą kartą płatniczą, bez kupowania biletu czy używania karty miejskiej.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska