Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowotarżanie chcą monitoringu

Łukasz Bobek
Monitoring na osiedlach by się przydał. I dorośli, i dzieci czuliby się bezpieczniej - mówi Zofia Homoncik, mieszkanka jednego z osiedli.
Monitoring na osiedlach by się przydał. I dorośli, i dzieci czuliby się bezpieczniej - mówi Zofia Homoncik, mieszkanka jednego z osiedli. fot. Łukasz Bobek
Mieszkańcy osiedli w Nowym Targu uważają, że kamery podniosą bezpieczeństwo ich osiedli. Władze miasta chcą rozszerzyć monitoring na blokowiska. Zarządzać ma nim straż miejska.

Nowotarskie osiedla wkrótce wejdą w zasięg "wielkiego brata", który będzie nad nimi czuwał. Urząd Miasta chce rozszerzyć sieć monitoringu na blokowiskach. Tam bowiem często dochodzi do rozbojów i kradzieży.

- To dobry pomysł - zgadzają się mieszkańcy. Dodają, że przydałyby się także częstsze patrole straży miejskiej i policji.

Monitoring już jest
Obecnie w Nowym Targu miejski monitoring działa głównie w centrum miasta. - Mamy 42 kamery. Większość w Rynku, parku miejskim, koło Urzędu Miasta, a także przy miasteczku komunikacyjnym - wyjaśnia Piotr Rayski-Pawlik, doradca burmistrza ds. komunikacji. To ścisłe centrum miasta. Ok. jedna trzecia nowotarżan mieszka jednak w blokach wokół centrum. To właśnie tam bardzo często dochodzi do przestępczych incydentów, takich jak pobicia, kradzieże, czy inne chuligańskie wybryki.

- Dlatego chcemy rozszerzyć miejski monitoring także na nowotarskie osiedla - mówi Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu. Nie jest to łatwa sprawa, bo terenem bloków zarządzają spółdzielnie mieszkaniowe, bądź poszczególne wspólnoty. I one muszą wyrazić zgodę na zainstalowanie kamer. Miejscy urzędnicy wstępnie rozmawiali już ze spółdzielniami.

Jak twierdzi Fryźlewicz, w większości nastawienie jest przychylne. - Są jednak też przypadki, gdy ludzie nie życzą sobie, by stale obserwowały ich kamery. I to też rozumiemy - mówi Fryźlewicz. Urząd Miasta liczy teraz, że spółdzielnie i wspólnoty, które zdecydują się na monitoring, wskażą, gdzie powinny stanąć kamery.

Spółdzielcy chcą kamer na blokowiskach
Jarosław Jakobiszyn, prezes Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, największej w mieście, jest za rozszerzeniem monitoringu.
- Już dwukrotnie wnioskowaliśmy o to do władz miasta. Teraz mamy nadzieję, że się to uda - mówi Jakobiszyn. Dodaje, że na razie nie wiadomo ile dokładnie kamer stanie na osiedlach.

- To będzie zależało od tego, jaki system łączności wybierze miasto, czy kamery będą montowane na blokach, czy np. na latarniach. Poza tym czekamy na opinię specjalisty, jak i policji, którzy nam doradzą dokładnie jak to zorganizować - wyjaśnia Jakobiszyn.

Policja: monitoring tak, ale pod strażą miejską
Sami mundurowi przyznają, że monitoring podniesie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. - A nam pomoże w identyfikacji sprawców przestępstw - dodaje Roman Wolski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Zdaniem Wolskiego monitoring pomoże zwłaszcza na osiedlach, które leżą z dala od centrum.

- Szczególnie tam, gdzie często gromadzą się lub przesiadują młodzi ludzie - dodaje z kolei prezes Jakobiszyn. Na razie nie wiadomo ile dokładnie kamer stanie na osiedlach, ani ile będzie to kosztowało. Wiadomo natomiast, że obsługą monitoringu zajmie się straż miejska. Policja twierdzi, że technicznie nie jest w stanie przejąć tego zadania. Choć to, z punktu widzenia bezpieczeństwa, wydaje się lepszym rozwiązaniem.

Większa inwigilacja, ale za to bezpieczniej
Mieszkańcy nowotarskich osiedli popierają pomysł kamer, chociaż boją się totalnej inwigilacji. - U nas na osiedlu ostatnio były włamania do piwnic i złodzieje zabierali rowery. Myślę, że gdyby był monitoring, tacy bandyci zastanowiliby się dwa razy zanim by coś zrobili - mówi Zofia Homoncik z nowotarskiego osiedla przy ul. Podhalańskiej.

- Poza tym dla dzieci byłoby bezpieczniej - dodaje. Jak zauważa Henryk Ślusarek, należy instalować nowoczesne, obrotowe kamery, ale przy tym pamiętać o zwiększeniu liczby patroli policji i straży miejskiej.

- Ja ich wieczorami tutaj nie widuję. Oby nie było tak, że będą jeździć tylko wtedy, gdy coś się będzie złego działo - ma nadzieję mieszkaniec Nowego Targu.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska