Nowy kodeks pracy: zmiany w płacy minimalnej, pracy zdalnej i umowach o dzieło
Zmiany w kodeksie pracy zapowiadano już w 2020 roku. Prace nad projektem ruszyły dość szybko, jednak do końca zeszłego roku nie udało się go ujednolicić. Niektóre przepisy weszły w życie już w tamtym roku, inne czekają na doprecyzowanie. Wiadomo jednak, które kwestie będą regulowane przez nowy kodeks pracy.
Wśród aspektów, których dotyczyć będą nowe przepisy znajdują się:
- płaca minimalna,
- praca zdalna,
- urlopy wypoczynkowe,
- kary dla pracodawców zatrudniających alimenciarzy,
- umowy o dzieło i ich ewidencjonowanie,
- badania okresowe i wstępne pracowników.
Poniżej możecie przeczytać, jakie dokładnie zmiany zostaną wprowadzone.
Nowy kodeks pracy: zmiany i nowe przepisy
Płaca minimalna
Z początkiem 2021 roku zmieniła się wysokość płacy minimalnej. Od teraz pracownik na etacie będzie zarabiał 2800 zł brutto, co daje dokładnie 1920,62 zł na rękę.
Praca zdalna
W nowym kodeksie pracy mają zostać uregulowane kwestie dotyczące pracy zdalnej. Niektóre z nich zostały zawarte w ustawach wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, jednak nadal niektóre z nich budzą wątpliwości. W kodeksie pracy 2021 większość kwestii ma zostać doprecyzowana i wyjaśniona. Na przykład, czy pracodawca może przymusowo wysłać pracownika na home office.
Urlopy wypoczynkowe
Zgodnie z nowym kodeksem pracy pracownik powinien odebrać zaległy urlop najpóźniej do 30 września kolejnego roku. Jeśli tego nie zrobi - pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop, natomiast pracownik musi z niego skorzystać.
Kary dla pracodawców
Nowy kodek pracy reguluje również kwestie związane z zatrudnianiem alimenciarzy oraz osób pracujących "na czarno". Od teraz (dokładnie od 1 grudnia 2020) za zatrudnianie alimenciarza bez umowy o pracę pracodawca może otrzymać grzywnę w wysokości 45 tys. złotych. Podobnie wygląda sytuacja z osobami pracującymi "na czarno" - jeśli pracodawca zatrudnia takich pracowników, może zapłacić karę od 10 do 30 tys. złotych.
Ewidencjonowanie umów o dzieło
Od 1 stycznia 2021 roku każdy pracodawca ma obowiązek zgłosić do ZUS każdą umowę o dzieło, którą zawiera.
Badania okresowe i wstępne pracowników**
Od 19 grudnia został wydłużony czas ważności badań okresowych i wstępnych pracowników.
