Teren o którym mowa ma 110 hektarów i jest on dwa razy większy niż krakowskie błonia. P Leży częściowo na terenie dwóch łagiewnickich sanktuariów: Bożego Miłosierdzia oraz Jana Pawła II. Od lat teren jest zniszczony i zaniedbany. Mógłby on jednak służyć m.in. pielgrzymom, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r.
- Teren obok swojej docelowej funkcji jaką ma być budowa parku rekreacyjnego, może też podczas dni młodzieży służyć jako pole namiotowe - mówi Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolskich.
To właśnie Barczyk jest pomysłodawcą ogłoszenia konkursu na przygotowanie koncepcji. - W Programie Infrastruktury i Środowiska w UE jest teraz pula 20 mld zł, trzeba tylko o nie zawnioskować, do czego namawiałem prezydenta Krakowa - przekonywał radnych Barczyk. Jego zdaniem miasto może liczyć na dofinansowanie rzędu 85 procent.
- Przygotowane koncepcja jest bardzo dobra. Zawiera w sobie element rekreacyjny i ten element duchowy, który musi tutaj występować ze względu na bliskość dużych ośrodków religijnych - opowiada Barczyk.
Problem w tym, że realizacja przygotowanej przez absolwentki Politechniki Krakowskiej koncepcji jest praktycznie niemożliwa. W kwietniu bowiem władze miasta ogłoszą przetarg na przygotowanie koncepcji zagospodarowania terenu "Białych Mórz".
- Być może część z pomysłów zaprezentowanych w tej pokazanej dziś koncepcji znajdzie się w przygotowywanej nowej koncepcji - mówi Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa.
