https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: całodobowa opieka na nowych zasadach

Sławomir Wrona
archiwum
Sądecki Szpital Specjalistyczny będzie od 1 marca jedyną placówką w mieście, w której pomoc lekarską uzyskamy nocą oraz w weekendy i inne dni wolne od pracy.

Dotyczy to nagłych zachorowań, ale nie zagrażających życiu. Wypadki i sytuacje, kiedy stan pacjenta jest bardzo poważny, nadal obsługiwać będzie pogotowie ratunkowe.

Dostęp do lekarza, gdy przychodnie są zamknięte, określa się mianem całodobowej opieki medycznej. Do tej pory zapewniały ją w Nowym Sączu dwie placówki - przychodnia Remedium na ul. Poniatowskiego i gabinet przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Zobacz także: Nowy Sącz: w tym bloku panuje strach i terror

- Opieką obejmujemy około sto pięćdziesięciu tysięcy pacjentów z Nowego Sącza oraz gmin Nawojowa, Kamionka Wielka, Chełmiec, Łososina Dolna i Gródek nad Dunajcem - informuje Monika Janik, specjalista Działu Planowania i Analiz Ekonomicznych Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu.

Porady i konsultacje udzielane będą podczas dyżuru również telefonicznie pod numerami - 18 442 58 01 oraz 795 531 807.

Planując całodobową opiekę medyczną, krakowski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia podzielił podległy mu obszar na rejony. W powiecie nowosądeckim są takie cztery.

Pierwszy obejmuje wymienione wcześniej gminy, z których pacjenci mogą szukać pomocy w sądeckim szpitalu. Kolejny rejon to gminy Łabowa, Krynica-Zdrój i Muszyna, trzeci tworzą gminy Stary Sącz, Rytro, Piwniczna, Podegrodzie i Łącko. W czwartym rejonie znalazły się Grybów i Korzenna.

Na razie nie wiadomo, jakie placówki uzyskają kontrakty z trzech ostatnich rejonów. Decyzja zapadnie najpóźniej w poniedziałek.

Zobacz także: Nowy Sącz: w tym bloku panuje strach i terror

NFZ zwlekał z rozstrzygnięciem do ostatniej chwili, tłumacząc się koniecznością dokładnego sprawdzenia wszystkich ofert.

Ciekawostką jest fakt, że chociaż NFZ precyzyjnie określił tereny, jakie będą podlegać wyłonionym w konkursie placówkom służby zdrowia, to jednocześnie zniósł obowiązek rejonizacji pacjentów. Oznacza to, że jeśli na przykład do sądeckiego szpitala wybierze się z bólem brzucha pacjent z Grybowa czy Krynicy-Zdroju, to mimo że jest z innego rejonu, i tak zostanie przyjęty.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: W Małopolsce kradnie się najchętniej niemieckie auta
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sadeczankaaaaaa
niestety trafiłam kiedyś na tą :całodobową opiekę medyczną" z silnym bólem pod prawym zebrem. Lekarka sie tak zna na tym co robi ze kazala mi dac zastrzyk z ketanolu i do domu. Nie dośc że po zastrzyku miałam dużego śińca, okropnie bolało miejsce ukłucia, to jeszcze na dodatek okazało się że wypuścili mnie do domu z silnym zapaleniem woreczka żółciowego nie robiąc mi nawet usg! lepszy juz cmenatrz niz ten pożal sie Boże budynek zwany szpitalem w ktorym pracuja ludzie ktorzy nie znaja sie na tym co robia.
T
TP
Temu kto to wymyslił pozostaje zyczyc tylko wizyty u lekarza a wtedy szybciutko zmieni zasady leczenia i pomysli o nas ewentualnych chorych. Kpina z nas 100 tysiecy mieszkanców.

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska