Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: "Ekonom" zmienia patrona. Grabski za Langego? [WIDEO]

Paweł Szeliga
W klasie IIc Technikum Ekonomicznego głosował między innymi Tomasz Baran (na zdjęciu)
W klasie IIc Technikum Ekonomicznego głosował między innymi Tomasz Baran (na zdjęciu) Jerzy Cebula
Uczniowie sądeckiego "Ekonoma" wybierali nowego patrona. Najwięcej głosów zyskała kandydatura Władysława Grabskiego.

Od sondażu wśród uczniów rozpoczęła się procedura zmiany patrona Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu. Do urn wrzucono 696 głosów. 475 oddano na Władysława Grabskiego, 211 na Eugeniusza Kwiatkowskiego. 10 było nieważnych. Na pierwszego z kandydatów głosował m.in. Dominik Wiktorowski z klasy III d Liceum Ekonomicznego. W tym roku zdaje maturę, więc nadania szkole nowego patrona może w jej murach nie doczekać. - Gdy zaczynałem naukę patronem był Oskar Lange, kto nim będzie potem w zasadzie niewiele mnie teraz obchodzi - wyznaje Dominik. Mimo to spełnił swoją uczniowską powinność i krzyżyk przy kandydacie postawił.

Autor: Paweł Szeliga/Gazeta Krakowska
Z urną po klasach chodziły Karolina Chlipała i Justyna Hatlaś. Do głosowania nikogo nie musiały specjalnie zachęcać. Dla młodzieży możliwość decydowania o wyborze patrona była wystarczająco ekscytująca. Sondaż poprzedziły lekcje wychowawcze, podczas których scharakteryzowano obu kandydatów. Obaj położyli szczególne zasługi dla polskiej gospodarki. Władysław Grabski był dwukrotnym premierem RP, ministrem skarbu i autorem reformy walutowej, Eugeniusz Kwiatkowski ministrem przemysłu i handlu w II RP, inicjatorem budowy miasta i portu Gdyni. Jeden z nich ma zastąpić Oskara Langego, profesora ekonomii, który okazał się być współpracownikiem NKWD i agentem sowieckiego wywiadu w USA, działającym pod pseudonimem Friend.

Patronem "ekonoma" został w 1981 r., a więc ciemnym czasie stanu wojennego. Gloryfikował system komunistyczny i aktywnie promował politykę Stalina. - Nie ma wątpliwości, że taka postać nie może być dla młodzieży wzorcem do naśladowania - podkreśla Grzegorz Słowik, nauczyciel historii w ZSE. - Stąd potrzeba zmiany patrona.

Społeczność "ekonoma" chciałaby wejść w przypadający w 2016 r. jubileusz 90-lecia istnienia szkoły z patronem, który nie będzie budził takich kontrowersji. Postawiono na ekonomistów odwołując się do kierunku szkoły. - Patron powinien być człowiekiem o nieposzlakowanej opinii - uważa Brygida Mordarska, uczennica klasy IIe Technikum Ekonomicznego. - Skoro Lange budzi kontrowersje, to trzeba wybrać kogoś innego.

Żadnych wątpliwości, że należy to zrobić nie ma dr Marek Korkuć z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
- Oskar Lange nie powinien być patronem jakichkolwiek miejsc publicznych - przekonuje Korkuć. - Zwłaszcza że gloryfikacja czołowych działaczy komunistycznych jest sprzeczna z Konstytucją RP.

Zmiana patrona nie nastąpi jednak szybko. Kolejny miesiąc zabierze sondaż wśród rodziców uczniów, a potem także pracowników ,,ekonoma:", łącznie z administracją. Rodzice wypowiedzą swoją opinię na temat patrona podczas wywiadówek zaplanowanych na kwiecień.

Nauczyciele i inni pracownicy "Ekonoma" prawdopodobnie w trakcie obrad rady pedagogicznej. Gdy wszystkie głosy zostaną policzone, dyrekcja szkoły wystąpi do Rady Miasta Nowego Sącza z wnioskiem o zgodę na zmianę patrona.
Dodajmy, że w Polsce jest jeszcze kilkanaście szkół, którym patronuje komunistyczny agent i ekonomista. Jedną z nich jest ZSE w Wodzisławiu Śląskim. Portret Langego wisi tam od 50 lat.

- Doszły nas już słuchy, że nie był krystaliczną postacią - przyznaje wicedyrektorka tej szkoły Aleksandra Musiał. - Dlatego rozważamy zmianę patrona, tak jak to teraz robi Nowy Sącz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska