WIDEO: Przygotowania do konkursu im. Ady Sari w Nowym Sączu
Autor: Stanisław Śmierciak, Gazeta Krakowska
Festiwal im. Ady Sari, organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, jest imprezą która nieprzerwanie trwa najdłużej ze wszystkich tego typu w Polsce. Pierwsza odbyła się dokładnie 30 lat temu. Podczas tegorocznej świętowany będzie więc jubileusz. Festiwal i towarzyszący mu kunkurs są imprezą odbywającą się z największą częstotliwością w tej dziedzinie sztuki. Organizowany jest bowiem co dwa lata, gdy inne najczęściej co lat trzy i to w ośrodkach nieporównanie większych niż Nowy Sącz.
– Na tegoroczny konkurs zgłosili się uczestnicy z jedenastu państw – relacjonuje Liliana Olech, kierownik Biura Organizacyjnego Festiwalu. – Po raz pierwszy pojawią się śpiewacy z Indii i Turcji. Poza nimi także z USA, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Białorusi, Ukrainy, Niemiec. Oczywiście również mocna reprezentacja Polski. Jury wysłucha w I etapie aż 70 młodych śpiewaczek i śpiewaków.
Przewodniczącą jury konkursowego i zarazem dyrektorem artystycznym festiwalu po raz pierwszy jest Małgorzata Walewska, znakomita śpiewaczka, która ster imprezy przejęła od współtwórczyni Festiwalu i Konkursu prof. Haliny Łazarskiej, pozostającej honorowym wodzem nowosądeckiej imprezy.
Dyrektorem Festiwalu jest od samego zarania imprezy Antoni Malczak, drugi z jej współtwórców.
Antoni Malczak (osobiście) oraz Małgorzata Walewska (za pośrednictwem łącza internetowego) opowiadali o tym jaki będzie tegoroczny festiwal. Okazją była konferencja prasowa w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.
W konkursie nastąpiły zmiany w składzie jurorskim. Zasiadą w nim, już od pierwszego etapu przesłuchań, nie tylko pedagodzy śpiewu, ale również dyrektorzy oper i szefowie impresariatów. Są to osoby z różnych stron świata o ugruntowanej pozycji w świecie opery i wokalistyki.
W finałowym etapie konkursu, a także w koncercie laureatów śpiewaczkom i śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. To jednak już tradycja nowosądeckiego święta muzyki i śpiewu operowego.
Festiwalowi i Konkursowi Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu patronują honorowo minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa.