Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec polityki informacyjnej nowosądeckiego Urzędu Miasta i łamania podstawowych praw obywateli, wśród których - co mocno podkreślamy - jest też prawo do informacji.
Nagminne utrudnianie dostępu do informacji i próby dzielenia nowosądeckich mediów na zasługujące na głos ratusza i gorszą resztę uważamy za rażące naruszenie jednej z cegieł w fundamencie, na którym opiera się lokalna wspólnota, o dobrym obyczaju nie wspominając.
Jednym z przykładów patologii, która psuje debatę publiczną w Nowym Sączu, jest w naszej ocenie opublikowany na oficjalnej stronie miasta zapis wspólnego występu przed kamerą wiceprezydenta Artura Bochenka oraz Jacka Żelasko i Anny Bednarczyk-Maśko z zespołu ds. projektu Karta Nowosądeczanina. Materiał został przedstawiony jako „konferencja prasowa”, do udziału w niej nie zaproszono jednak żadnej sądeckiej redakcji.
To precedensowe wydarzenie można uznać za wpadkę ośmieszającą występujących i samą praktykę konferencji prasowej bez udziału dziennikarzy. Niestety, miała to być okazja do przekazania informacji związanych z konkretnym problemem, jakim są opóźnienia w wydawaniu bądź wadliwe działanie Karty Nowosądeczanina. Problem ten dotyka codziennie tysięcy mieszkańców, narażając ich na rosnące koszty. Zachowując szacunek dla naszych słuchaczy, czytelników i widzów, uznajemy, że w ten sposób ograniczono im dostęp do ważnych informacji. Żadna z redakcji nie miała okazji zadać pytań, a ich lista jest coraz dłuższa. To budzi nasz sprzeciw i skłania do protestu!
Opisany przykład jest tylko jednym z długiej listy incydentów, które na co dzień utrudniają nam, a czasem wręcz uniemożliwiają przekazywanie mieszkańcom Nowego Sącza pełnej informacji o działaniach lokalnej władzy i jednostek, jakimi zarządza.
Osobom, które wybrały praktykowany dziś model polityki informacyjnej Urzędu Miasta Nowego Sącza, przypominamy, że miejsce mediów w demokratycznym systemie i życiu cywilizowanych społeczeństw nie zależy od decyzji osób, którym mieszkańcy lub przełożeni powierzają czasowo prestiżowe funkcje. Przywołujemy zatem art. 54 Konstytucji RP, który zapewnia każdemu wolność słowa, a także zdobywania i rozpowszechniania informacji. Zakazuje przy tym stosowania cenzury.
Deklarujemy jednocześnie, że nie zamierzamy rezygnować ze swoich obowiązków i misji, do jakiej powołane są niezależne media. Będziemy nadal zdobywać i przekazywać mieszkańcom informacje przydatne w codziennym życiu, ale także pomocne w wyrobieniu opinii o rządzących i ich intencjach.
Poniżej lista redakcji, które podpisują się pod listem:
Gazeta Krakowska
Radio Kraków
Twój Sącz
Dobry Tygodnik Sądecki
DTS 24
NTV Nasza Telewizja Sądecka
RTK Regionalna Telewizja Kablowa
- Sądeckie uzdrowiska w zimowej scenerii. Przed laty gościła tu holenderska księżniczka
- Oto sądeckie Miss studniówek. Wyglądają zjawiskowo!
- Oto Misterzy studniówek 2020 z Nowego Sącza
- W tych zawodach łatwo znaleźć pracę w Nowym Sączu
- Majątki posłów z Nowego Sącza i Podhala. Milioner na czele
- Nowy Sącz. Te szkoły jazdy najlepiej oceniają kursanci. Która najlepsza? [PRZEGLĄD]
