https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Los podstawówki „jedynki” przesądzony? Prezydent Handzel chce jednak oddać budynek dla I LO?

Janusz Bobrek
Próba likwidacji SP nr 1 wywołała sprzeciw nauczycieli i rodziców dzieci uczących się w tej szkole. Tak było niespełna rok temu na sesji Rady Miasta. Wówczas projekt prezydenckiej uchwały zdjęto z porządku obrad
Próba likwidacji SP nr 1 wywołała sprzeciw nauczycieli i rodziców dzieci uczących się w tej szkole. Tak było niespełna rok temu na sesji Rady Miasta. Wówczas projekt prezydenckiej uchwały zdjęto z porządku obrad fot. Janusz Bobrek
Na mapie sądeckich szkół nie ma miejsca na SP nr 1, a jej utworzenie było błędem - to odpowiedź Ludomira Handzla na zapytanie poselskie Patryka Wichra. Nauczyciele i rodzice dzieci z „jedynki” muszą się pogodzić z tym, że prezydent zamierza oddać budynek na potrzeby I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza.

FLESZ - Wybory prezydenckie, Brexit czy Euro - sprawdź, co nas czeka w 2020 roku!

Nie cichnie dyskusja wokół przyszłości Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Sączu. Mimo, że wiceprezydent Magdalena Majka przyznała ostatnio na spotkaniu z rodzicami i nauczycielami, że władze miasta nie prowadzą działań w kierunku likwidacji szkoły, to jednak odpowiedź Ludomira Handzla na zapytanie poselskie Patryka Wichra, jest jednak inna. Zdecydowanie zamierza zamknąć „jedynkę".

Niepotrzebna szkoła?

W styczniu tego roku prezydencki projekt uchwały o zlikwidowaniu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza został zdjęty z porządku obrad sesji Rady Miasta Nowego Sącza, na którą tłumnie przybyli rodzice uczniów. Ludomir Handzel zapowiedział, że wycofuje się z zamiaru zamknięcia szkoły, ale tylko na rok.

W ciągu roku władze miasta próbowały uzyskać zgodę kuratorium oświaty, aby w wolnych salach lekcyjnych w budynku podstawówki mogli uczyć się uczniowie pobliskiego I Liceum Ogólnokształcącego, które ma problem z pomieszczeniem wszystkich uczniów, a lekcje trwają tam nawet do 18.25. Jednak organ prowadzący nie otrzymał takiej zgody. Na grudniowym spotkaniu w szkole, które zorganizowali radni klubu PiS Wybieram Nowy Sącz, wiceprezydent Magdalena Majka wskazała, że utworzenie Szkoły Podstawowej nr 1, kosztem pomniejszenia rejonów „dwójki” i „trójki” było błędem.

- Lepszą decyzją z punktu widzenia organizacji oświaty w Nowym Sączu byłoby połączenie szkół podstawowych nr 1 i 2 – przyznała odpowiedzialna za oświatę Majka. Wiceprezydent zapowiedziała, że władze będą się bacznie przyglądać naborowi kolejnych roczników.

Handzel odpowiada Wichrowi

Patryk Wicher, były radny miejski, obecnie poseł PiS zapytał władze Nowego Sącza o plany miasta wobec SP nr 1. Do jego biura także zapukali zaniepokojeni rodzice uczniów „jedynki”.

- Jeszcze przed miesiącem wiceprezydent Magdalena Majka zapewniała na spotkaniu z rodzicami, że władze miasta nie prowadzą żadnych działań w kierunku likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1.Tymczasem w odpowiedzi na moją poselską interwencję w sprawie tej placówki Prezydent Ludomir Handzel pisze wprost: „Jestem przekonany, z najlepszym rozwiązaniem będzie przekazanie budynku przy ul. Długosza 2 na potrzeby I Liceum Ogólnokształcącego” i, że chce przywrócenia sieci szkół funkcjonujących poprzednio - zaznacza Patryk Wicher.

Ludomir Handzel poprosił posła o wsparcie w „trudnym procesie i zrozumienie”, że jego „zadaniem jest troska i dbałość o zapewnienie dobrych warunków pracy wszystkim nowosądeckim uczniom i nauczycielom”.

Do uruchomienia procedury wygaszenia szkoły potrzebna jest uchwała intencyjna Rady Miasta Nowego Sącza. Jeśli nadal utrzyma się przewaga klubu radnych PiS Wybieram Nowy Sącz, to prezydent takiej zgody nie otrzyma. Tak już zdecydowali radni tego 12-osobowego klubu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kenzo

Wicher to niedlugo zacznie latac taki z niego balon a na marginesie zamiast zadwac głupie pytania niech odpowie skad po genialnej reformie szkolnictwa miasto ma znaleźć c kasę na funkcjonowanie oswiaty

G
Gosc

Brawo Panie pośle Wicher, ale jak Pan widzi nie jest to takie proste. Prezydent co innego a zastępca co innego. A będzie jak?

Ł
Łajdactwo plus

Przekazać 500 na utrzymanie szkoły i obędzie się bez protestów oraz likwidacji.

Nie można mieć ciastko i zjeść ciastko.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska