https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Odsłonięto Skwer Pamięci poświęcony 12 tysiącom pomordowanych sądeckich Żydów

Janusz Bobrek
Dzięki Dariuszowi Popieli, Fundacji Popielów „Centrum” i Sądeckiemu Sztetlowi przy ulicy Tymowskiego w Nowym Sączu stanął Skwer Pamięci. W tym szczególnym miejscu wmurowano tablice z imionami i nazwiskami 12 tysięcy Żydów, pomordowanych w obozach zagłady i na sądeckich ulicach.

W 80. rocznicę ostatniego transportu z Nowego Sącza do obozu zagłady w Bełżcu sądeczanie uczcili pamięć o pomordowanych Żydach, którzy przed II wojną licznie zamieszkiwali nasze miasto i Sądecczyznę.

Nie znamy wszystkich nazwisk pomordowanych, ale udało nam się ustalić dwanaście tysięcy z nich. Wszystkie one znalazły swoje miejsce na ścianach pamięci. To ludzie, a nie liczby – zaznacza dr Łukasz Połomski, historyk z Sądeckiego Sztetla, nawiązując do nazwy projektu Dariusza Popieli, laureata Nagrody Polin 2022, który od lat przywraca pamięć o pomordowanych Żydach z południa Małopolski.

To właśnie dzięki staraniom Dariusza Popieli Fundacji Popielów „Centrum” i Sądeckiemu Sztetlowi przy ulicy Tymowskiego w Nowym Sączu stanął Skwer Pamięci. Na wzruszającą uroczystość jego otwarcia przybyło wielu gości z Izraela, Stanów Zjednoczonych czy Australii, których rodzicom czy dziadkom udało się przeżyć Holocaust.

Pamięć o pomordowanych to kolejne zwycięstwo nad Hitlerem, nad ciszą, która wisiała nad tym miejscem – dodał podczas uroczystości Połomski.

Sądeczanie już od środy 24 sierpnia uczestniczyli w kilku wydarzeniach związanych z uczczeniem pamięci o ofiarach Akcji Reinchardt. Były to m.in. Marsz Pamięci z sądeckiego dworca PKP na plac 3 Maja, koncert „Żydowska ulica” Izabeli Szafrańskiej i uroczystości na cmentarzu żydowskim przy ul. Rybackiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska