Pierwsze warsztaty w minie pasiece, która powstała w centrum miasta odbyły się w poniedziałek, 3 czerwca. Uczniowie mieli na sobie specjalne ubrania ochronne. Natomiast Marek Ryglewicz doświadczony pszczelarz, nauczyciel oraz koordynator projektu nie obawiał się pszczelego żądła i przeprowadzał przegląd uli bez specjalnego stroju.
W trakcie przeglądu, młodzi ludzie nauczyli się rozróżniać robotnice od trutni, oglądali czerw, larw oraz pieżgę i miód (niezasklepiony). Musieli też rozpoznać, która z pośród pszczół to matka.
Co wiesz o pszczołach i miodzie? ROZWIĄŻ QUIZ
-W ulu nr 3 jest o tyle łatwiej, że matka jest znakowana, kolor czerwony znaczka oznacza, że urodziła się w ubiegłym roku.
Po przeglądzie stwierdziliśmy, że pszczoły w ulu nr 1 są silniejsze i dlatego postanowiliśmy zwiększyć wlot do ula poprzez usunięcie beleczki. Na koniec postanowiliśmy wykosić trawę wokół uli, żeby pszczoły miały lepszy dostęp do uli- tłumaczył Marek Ryglewicz koordynator projektu oraz nauczyciel w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu.
Jak stwierdza opiekun projektu -Takie przeglądy to równocześnie warsztaty dla uczniów, którzy zdobywają wiedzę z zakresu pszczelarstwa, a kolejne dla innej grupy młodzieży odbędą się 10 czerwca.
FLESZ - Pszczoły wymierają, grozi nam głód
