Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Nowego Sącza Grzegorz Fecko z Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej po raz kolejny wrócił do kwestii zmiany logo miasta, które wykorzystywane jest m.in. na oficjalnych dokumentach, czy plakatach wydarzeń, w których organizację zaangażowany jest urząd.
- Ta łapka nie kojarzy się z Nowym Sączem. Niewielu mieszkańców miało okazję zobaczyć miasto z lotu ptaka, żeby dostrzec w tej otwartej dłoni zarys granic miasta – uważa Grzegorz Fecko. - Hasło: „Nowy Sącz dobrze wróży" moim zdaniem też nie jest przekonywujące.
Zdaniem radnego logo miasta powinno nawiązywać do symboli, które na pierwszą myśl przywołują jego nazwę. Jako przykład podaje Warszawę, która w swoim logo ma Syrenkę oraz Rzeszów – krzyż. Podkreśla, że te symbole widnieją także na herbach obu miast.- Dlatego zasugerowałem, że w nowym logo Nowego Sącza mogłaby znaleźć się święta Małgorzata. Ale to tylko luźna propozycja – zastrzega Fecko.
W złożonej interpelacji sugeruje, że władze miasta mogłyby ogłosić konkurs, na początek niefinansowy, aby utalentowani mieszkańcy miasta zaproponowali nowe logo.
Jak do propozycji podchodzi prezydent Nowego Sącza? Tego dowiemy się z odpowiedzi na interpelację. Ryszard Nowak postanowił bowiem nie komentować sprawy.
Aktualne logo Nowego Sącza powstało w 2010 r. i zastąpiło rysunek ratusza, który pojawiał się wcześniej na niektórych dokumentach i wydawnictwach. Znak graficzny jest dziełem krakowskiej firmy Papajastudio, która otrzymała za nie 33 tys. zł. Pomysłodawcy dostrzegli zarys ludzkiej dłoni, parząc na zdjęcia Nowego Sącza z lotu ptaka. Ich zdaniem otwarta dłoń to symbol przyjaźni i otwartości. Symbol miasta, które nie boi się wyzwań i dobrze wróży. Stąd też takie hasło.
Wybór takiego loga nie przypadł jednak wszystkim do gustu. Przeciwnicy podnosili, że hasło nawiązuje do chiromancji, czyli wróżenia z ręki. Tego z kolei nie akceptuje Kościół katolicki. Czarna kropka na środku dłoni, w środowisku satanistów oznacza oddanie się we władzę szatana. Natomiast tęczowe kolory dłoni kojarzą się z symboliką środowisk homoseksualnych.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto