- Lista nie jest jeszcze zamknięta. Jesteśmy w trakcie zatwierdzania arkuszy organizacyjnych - zastrzega dyrektor Józef Klimek z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Nowym Sączu. - Kiedy zakończymy, będziemy dysponować pełnymi danymi, ale już teraz da się zauważyć słabsze zainteresowanie nauką sześciolatków w szkole.
Malejąca liczba to, zdaniem dyr. Klimka, skutek liberalizacji przepisów ustawy o systemie oświaty i wydłużenia terminu obowiązkowego posyłania dzieci do szkół. Obligatoryjnie sześciolatki rozpoczną naukę w klasach pierwszych dopiero od września przyszłego roku, teraz rodzice mogą je zapisać do szkoły, ale nie muszą. - Dla nas, jako organu prowadzącego, byłoby lepiej, gdyby sześciolatki poszły do pierwszej klasy, bo od 1 stycznia przyszłego roku na każde dziecko uczęszczające do szkoły, dostalibyśmy subwencję - mówi Józef Klimek. - Ale uznaliśmy, że ta decyzja jest wyłącznie sprawą rodzica.
Małopolskie Kuratorium Oświaty, chcą przekonać rodziców do zapisywania swoich pociech do szkoły, zorganizowało spotkanie informacyjne "Salon sześciolatka" w Nowym Sączu. - Zainteresowanie było marne, choć zaproszenie otrzymali wszyscy rodzice dzieci sześcioletnich z miasta - mówi Hanna Śpiewak, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 20, gdzie odbywał się "Salon". - Rodzice są bardzo ostrożni w podejmowaniu decyzji. Uważają, że wcześniejsze wysłanie dzieci do szkoły to zabieranie im dzieciństwa.
W tym roku szkolnym w klasie pierwszej w SP 20 uczy się tylko jeden sześciolatek. Na przyszły rok zapisano sześcioro. Ile rzeczywiście zacznie naukę, okaże się we wrześniu, bo rodzice nawet w ostatniej chwili mogą się zdecydować na wysłanie dziecka do pierwszej klasy.
W powiecie nowosądeckim liczba sześciolatków w pierwszych klasach waha się od kilku do kilkunastu procent. W gminie Chełmiec jest ich prawie 18 proc., w Starym Sączu - 17,5 proc., w Piwnicznej - ponad 13 proc., w Muszynie - 8 proc. W gorlickim powiecie w gminie Moszczenica w pierwszej klasie nie ma żadnego sześciolatka. Przoduje gmina Słopnice w powiecie lima-nowskim, gdzie do klasy pierwszej uczęszcza 37 proc. sześciolatków.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+