
BAZYLIKA MNIEJSZA - GRYBÓW
Bazylika Mniejsza św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie – neogotycki kościół parafialny w Grybowie, w powiecie nowosądeckim, wybudowany w latach 1908-1918. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu. W głównym ołtarzu rzeźba Chrystusa na Krzyżu na tle płasko rzeźbionej panoramy Jerozolimy z połowy XVII wieku. Ponadto otoczony kultem obraz Matki Boskiej Przedziwnej z 1700, drewniana rzeźba Madonny z Dzieciątkiem zwanej Madonną Grybowską (obecnie przechowywana w Muzeum Erazma Ciołka w Krakowie). Wieża kościelna ma 70 metrów wysokości.

KLASZTOR SIÓST KLARYSEK/ STARY SĄCZ
Klasztor ufundowała w 1280 św. Kinga − księżna krakowsko-sandomierska, wdowa po Bolesławie V Wstydliwym oraz właścicielka ziemi sądeckiej. Zespół klasztorny przebudowany został przez włoskiego muratora Jana de Simoni na początku XVII wieku, nadając tym samym obiektowi wygląd typowo barokowy. W 2018 wpisany został (wraz z zespołem staromiejskim) na listę pomników historii w ramach akcji "100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości"[

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1- NOWY SĄCZ
Budynek został wzniesiony w latach 1897 - 98. Autorstwo projektu przypisuje się architektowi miejskiemu Janowi Perosiowi.
Okazały, neorenesansowy gmach wyróżnia się bogatymi formami architektonicznymi i rzeźbiarskimi. Oddany został do użytku szkolnego 1 września 1898 roku.

NOWY SĄCZ : MIASTECZKO GALICYSKIE - RATUSZ
Miasteczko Galicyjskie to część Sądeckiego Parku Etnograficznego. Stanowi rekonstrukcję galicyjskiej, małomiasteczkowej zabudowy z przełomu XIX i XX wieku, zaś jego ozdobą jest ratusz wzorowany na niezrealizowanym projekcie ratusza starosądeckiego. Zewnętrzny kształt budynku wykonany został według archiwalnych rysunków, a w środku znajdują się m.in. sala konferencyjna, czytelnia, pokoje gościnne oraz galeria obrazów